| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Rynek kredytów samochodowych spadł o jedną czwartą

Rynek kredytów samochodowych spadł o jedną czwartą

W trzecim kwartale 2009 roku Polacy zaciągnęli o 25 proc. mniej kredytów na samochód niż w analogicznym okresie rok wcześniej – wynika z raportu przygotowanego przez firmy Open Finance i Samar.

Bank

Kredyty udzielone

w III kw. 2009 (w mln zł)

Zmiana r/r

Santander Consumer Bank

153,04

-16,73%

Getin Bank

86,65

-22,21%

Fiat Bank Polska

85,10

-23,07%

Volkswagen Bank Polska

74,33

-35,08%

Lukas Bank

62,28

9,23%

Źródło: Open Finance

Jeszcze ciekawej wygląda ranking banków finansujących sprzedaż aut używanych. Prowadzący Getin Bank ma aż 59,6-proc. udział, Santander zajmuje drugie miejsce z 18,3-proc. udziałem, a trzeci BNP Paribas Fortis wykroił 10,6 proc. rynkowego tortu. Poza Lukas Bankiem (5,3 proc.) żadna inna instytucja nie przekroczyła 5-proc. progu.

Bank

Kredyty udzielone

w III kw. 2009 (w mln zł)

Zmiana r/r

Getin Bank

304,16

-19,36%

Santander Consumer Bank

93,32

-36,34%

BNP Paribas Fortis

54,13

-46,23%

Lukas Bank

27,08

-45,73%

Volkswagen Bank Polska

9,91

-20,28%

Źródło: Open Finance

Sprzedażkredytów samochodowych w trzecim kwartale zdeterminowało ogólne zaostrzeniepolityki kredytowej przez banki. Widać to także po ofertach banków: trudniejjest obecnie o kredyt z ratą balonową (np. 50/50), promocyjne oprocentowania sąteraz rzadkością i – podobnie jak w kredytach hipotecznych – wzrosły wymaganiaco do wkładu własnego klienta.

Zdrugiej strony, z informacji Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samarwynika, że liczba rejestrowanych aut w ciągu trzech kwartałów w stosunku doubiegłego roku zmniejszyła się o 24 proc.

Taknaprawdę oba czynniki sprowadzają się do jednego słowa: kryzys. Banki nadalobawiają się nagłego pogorszenia portfeli kredytowych i w kwestii pożyczaniapieniędzy działają ostrożnie, a klienci (zarówno indywidualni jak i firmy) bojąsię zmienić samochód, bo nie są pewni swojej sytuacji.

Wczwartym kwartale dealerzy będą wyprzedawać samochody z rocznika 2009, powinnyna tym zyskać banki specjalizujące się w finansowaniu nowych aut, więc główniebanki typowo samochodowe. Dla podziału rynkowego tortu duże znaczenie mieć będąumowy podpisywane przez dealerów z instytucjami finansowymi. GE Money Bank porozumiałsię z KIA Motors Polska, a Getin Bank z General Motors (Chevrolet i Opel).

Kalkulator rat kredytu

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK