| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Rynek kredytów samochodowych spadł o jedną czwartą

Rynek kredytów samochodowych spadł o jedną czwartą

W trzecim kwartale 2009 roku Polacy zaciągnęli o 25 proc. mniej kredytów na samochód niż w analogicznym okresie rok wcześniej – wynika z raportu przygotowanego przez firmy Open Finance i Samar.

Bank

Kredyty udzielone

w III kw. 2009 (w mln zł)

Zmiana r/r

Santander Consumer Bank

153,04

-16,73%

Getin Bank

86,65

-22,21%

Fiat Bank Polska

85,10

-23,07%

Volkswagen Bank Polska

74,33

-35,08%

Lukas Bank

62,28

9,23%

Źródło: Open Finance

Jeszcze ciekawej wygląda ranking banków finansujących sprzedaż aut używanych. Prowadzący Getin Bank ma aż 59,6-proc. udział, Santander zajmuje drugie miejsce z 18,3-proc. udziałem, a trzeci BNP Paribas Fortis wykroił 10,6 proc. rynkowego tortu. Poza Lukas Bankiem (5,3 proc.) żadna inna instytucja nie przekroczyła 5-proc. progu.

Bank

Kredyty udzielone

w III kw. 2009 (w mln zł)

Zmiana r/r

Getin Bank

304,16

-19,36%

Santander Consumer Bank

93,32

-36,34%

BNP Paribas Fortis

54,13

-46,23%

Lukas Bank

27,08

-45,73%

Volkswagen Bank Polska

9,91

-20,28%

Źródło: Open Finance

Sprzedażkredytów samochodowych w trzecim kwartale zdeterminowało ogólne zaostrzeniepolityki kredytowej przez banki. Widać to także po ofertach banków: trudniejjest obecnie o kredyt z ratą balonową (np. 50/50), promocyjne oprocentowania sąteraz rzadkością i – podobnie jak w kredytach hipotecznych – wzrosły wymaganiaco do wkładu własnego klienta.

Zdrugiej strony, z informacji Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samarwynika, że liczba rejestrowanych aut w ciągu trzech kwartałów w stosunku doubiegłego roku zmniejszyła się o 24 proc.

Taknaprawdę oba czynniki sprowadzają się do jednego słowa: kryzys. Banki nadalobawiają się nagłego pogorszenia portfeli kredytowych i w kwestii pożyczaniapieniędzy działają ostrożnie, a klienci (zarówno indywidualni jak i firmy) bojąsię zmienić samochód, bo nie są pewni swojej sytuacji.

Wczwartym kwartale dealerzy będą wyprzedawać samochody z rocznika 2009, powinnyna tym zyskać banki specjalizujące się w finansowaniu nowych aut, więc główniebanki typowo samochodowe. Dla podziału rynkowego tortu duże znaczenie mieć będąumowy podpisywane przez dealerów z instytucjami finansowymi. GE Money Bank porozumiałsię z KIA Motors Polska, a Getin Bank z General Motors (Chevrolet i Opel).

Kalkulator rat kredytu

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Chechelska-Dziepak

Rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, mediator sądowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK