| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Ranking kredytów gotówkowych - listopad

Ranking kredytów gotówkowych - listopad

Banki przeważnie lepiej traktują swoich, klientów posiadających już konto w danym banku, mają dla nich zazwyczaj korzystniejszą ofertę produktów bankowych niż dla klientów „z ulicy”. Jednak nawet swoim klientom sprzedają pożyczkę gotówkową z pakietem ubezpieczeń.

Jak deklaruje Polbank, każdej rodzinie z naszego przykładu bez względu na wcześniejsze relacje, gotów jest pożyczyć 10 tys. zł na 3 lata po koszcie 1943 zł, a z ubezpieczeniem - 2155 zł. W czołówce instytucji najkorzystniej kredytujących nieznane sobie osoby znalazły się również BNP Paribas Fortis, z kosztami w granicach 2 tys. zł, i DnB Nord – 2,2 tys. zł. Ta ostatnia oferta skierowana jest jednak tylko do pracowników sektora finansowego, pozostali będą już musieli zapłacić więcej. Kolejne miejsca przypadły w udziale: BZ WBK, GETIN Bank i BOŚ. Tu trzeba wyłożyć na 10 tys. zł 3-letniego kredytu kwotę 2,5-2,7 tys. zł. W przypadku kredytów dla swoich klientów najlepiej wypadają: Polbank, BNP Paribas Fortis, BZ WBK, Millennium, Euro Bank, Getin, MultiBank i BOŚ. Koszty ich oferty dochodzą maksymalnie do 2,7 tys. zł. Na drugim biegunie znajdują się kredyty za 4-5 tys. zł.

Na końcu tabeli królują kredyty z ubezpieczeniami. Wylądowały tu najdroższe propozycje, zarówno dla klientów własnych jak i obcych. Bo to nie nominalne oprocentowanie, lecz przede wszystkim koszty dodatkowe śrubują ceny kredytów zaciąganych na krótkie okresy. Pożyczka Pekao bez prowizji i ubezpieczeń, ale na niemal 20 proc. jest ostatecznie i tak tańsza niż taka sama w GE Money Banku z oprocentowaniem 8,9 proc., 5-proc. prowizją i ubezpieczeniem za 1090 zł. Porównując raty ofert z rozbudowanymi kosztami pozaodsetkowymi, upewnijmy się, czy bank zawarł koszty dodatkowe w racie, czy też zakłada, że zapłacimy je z własnej kieszeni. Warto o tym pamiętać poszukując najlepszej pożyczki, bo kredyty z ubezpieczeniem jest ofertą, którą klient - znany bankowi czy nie - dostaje obecnie najczęściej. W bankach specjalizujących się w consumer finance od miesięcy kredyty z ubezpieczeniami stanowią niemal 100 proc. sprzedaży, a w bankach uniwersalnych presja na opakowanie udzielanego kredytu w ubezpieczenie rośnie z każdym dniem.

Powód to zwiększanie dochodowości produktu, a jednocześnie zmniejszenie ryzyka dla banku. Niepewność sytuacji i problemy z przekredytowanymi klientami sprawiają, że banki za wszelką cenę starają się zabezpieczyć przed utratą przez klienta pracy, niezdolnością do zarobkowania, jak i śmiercią kredytobiorcy. – Wykorzystaniu polis chroniących przed utratą pracy niestety nie sprzyja fakt, że Polacy jak mogą unikają wpisu w świadectwie pracy o zwolnieniu – mówi Maciej Szczechura, wiceprezes Euro Banku. - Rozstają się więc z pracodawcą za porozumieniem stron, a później są zaskoczeni, że nie mogą skorzystać z ubezpieczenia – przestrzega.

Kalkulator rat kredytu

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ireneusz Szczęsny

Ireneusz Szczęsny, Kierownik Zespołu Wsparcia Operacyjnego w Link4

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK