| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Dla kogo Kredyt studencki

Dla kogo Kredyt studencki

Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się dotowane przez państwo kredyty studenckie. Dużą zachętą do pozyskiwania w ten sposób gotówki przez studentów są korzystne warunki finansowe

Rosnąca z roku na rok liczba studentów ubiegających się o preferencyjne kredyty studenckie, świadczy o dużej atrakcyjności tego produktu finansowego. Udzielanie niskooprocentowanych kredytów możliwe jest dzięki dotacjom z Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich utworzonego w Banku Gospodarstwa Krajowego na podstawie ustawy z dnia 17 lipca 1998 r. o pożyczkach i kredytach studenckich (Dz. U. nr 108 poz. 685)

O dotowany przez państwo preferencyjny kredyt studencki można starać się w jednym z banków komercyjnych, które podpisały umowę o współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

W okresie studiów, oraz 2 lata po ich ukończeniu, kredytobiorcy nie spłacają odsetek od kredytu. Odsetki te pokrywa państwo, ze środków Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich, za pośrednictwem BGK. W okresie studiów więc kredytobiorca nie ponosi żadnych kosztów kredytu. Spłatę odsetek rozpoczyna się dopiero wraz ze spłatą kredytu a i tak są one stosunkowo niskie. Odsetki kredytu studenckiego to połowa stopy redyskontowej NBP.

Kto może starać się o kredyt studencki?

O preferencyjny kredyt mogą ubiegać się:
• studenci uczelni publicznych i niepublicznych, studiujący w systemie dziennym, wieczorowym lub zaocznym, którzy rozpoczęli naukę przed ukończeniem 25 roku życia.
• słuchacze i studenci Akademii Obrony Narodowej, Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego, Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte, będący osobami cywilnymi,
• słuchacze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej będący osobami cywilnymi.
• a także uczestnicy studiów doktoranckich

Gdzie?

O kredyt taki można ubiegać się w jednym z 5 banków komercyjnych, które podpisały z BGK umowę o współpracy.

Lista banków:

1. Bank BPH
2. Bank Gospodarki Żywnościowej S.A.
3. Bank Pekao S.A.
4. Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
5. Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A.
6. PKO BP S.A.

Kiedy?

Wnioski o kredyt przyjmowane są do 15 listopada każdego roku, w dowolnym, wybranym przez studenta banku. Student może złożyć tylko jeden wniosek.

Kredyt jest udzielany na okres studiów, nie dłuższy niż 6 lat, a w przypadku doktorantów przedłużony maksymalnie o 4 lata. Kredyt jest wypłacany w ratach miesięcznych, nie dłużej niż przez 10 miesięcy w roku akademickim. Kredyt nie jest wypłacany w okresie urlopu udzielonego studentowi. W przypadku kredytów udzielanych z poręczeniem BGK wysokość raty kredytu wyniesie również 600 zł i 400 zł.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziółkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK