| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Dla kogo Kredyt studencki

Dla kogo Kredyt studencki

Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się dotowane przez państwo kredyty studenckie. Dużą zachętą do pozyskiwania w ten sposób gotówki przez studentów są korzystne warunki finansowe

Rosnąca z roku na rok liczba studentów ubiegających się o preferencyjne kredyty studenckie, świadczy o dużej atrakcyjności tego produktu finansowego. Udzielanie niskooprocentowanych kredytów możliwe jest dzięki dotacjom z Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich utworzonego w Banku Gospodarstwa Krajowego na podstawie ustawy z dnia 17 lipca 1998 r. o pożyczkach i kredytach studenckich (Dz. U. nr 108 poz. 685)

O dotowany przez państwo preferencyjny kredyt studencki można starać się w jednym z banków komercyjnych, które podpisały umowę o współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

W okresie studiów, oraz 2 lata po ich ukończeniu, kredytobiorcy nie spłacają odsetek od kredytu. Odsetki te pokrywa państwo, ze środków Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich, za pośrednictwem BGK. W okresie studiów więc kredytobiorca nie ponosi żadnych kosztów kredytu. Spłatę odsetek rozpoczyna się dopiero wraz ze spłatą kredytu a i tak są one stosunkowo niskie. Odsetki kredytu studenckiego to połowa stopy redyskontowej NBP.

Kto może starać się o kredyt studencki?

O preferencyjny kredyt mogą ubiegać się:
• studenci uczelni publicznych i niepublicznych, studiujący w systemie dziennym, wieczorowym lub zaocznym, którzy rozpoczęli naukę przed ukończeniem 25 roku życia.
• słuchacze i studenci Akademii Obrony Narodowej, Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego, Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte, będący osobami cywilnymi,
• słuchacze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej będący osobami cywilnymi.
• a także uczestnicy studiów doktoranckich

Gdzie?

O kredyt taki można ubiegać się w jednym z 5 banków komercyjnych, które podpisały z BGK umowę o współpracy.

Lista banków:

1. Bank BPH
2. Bank Gospodarki Żywnościowej S.A.
3. Bank Pekao S.A.
4. Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
5. Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A.
6. PKO BP S.A.

Kiedy?

Wnioski o kredyt przyjmowane są do 15 listopada każdego roku, w dowolnym, wybranym przez studenta banku. Student może złożyć tylko jeden wniosek.

Kredyt jest udzielany na okres studiów, nie dłuższy niż 6 lat, a w przypadku doktorantów przedłużony maksymalnie o 4 lata. Kredyt jest wypłacany w ratach miesięcznych, nie dłużej niż przez 10 miesięcy w roku akademickim. Kredyt nie jest wypłacany w okresie urlopu udzielonego studentowi. W przypadku kredytów udzielanych z poręczeniem BGK wysokość raty kredytu wyniesie również 600 zł i 400 zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK