| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Banki maksymalnie windują zyski z kredytów gotówkowych.

Banki maksymalnie windują zyski z kredytów gotówkowych.

Lektura rankingów kredytów gotówkowych oraz lokat terminowych pozwala dojść do ciekawych wniosków. Pomimo serii obniżek stóp procentowych, oprocentowanie lokat spada dość wolno.

Banki zarabiają nie tylko na łatwo dostępnych kredytach gotówkowych. Dorabiają również na kredytach hipotecznych podnosząc marże. Tylko w ostatnich miesiącach wiele z nich podniosło marże kredytów w PLN z 1% do nawet 3%. Dzięki temu, pomimo że główna stopa procentowa spadła do rekordowych 3,75%, wielu klientów zaciągających kredyt praktycznie nie odczuje różnicy w postaci niższych rat kredytowych. Polityka banków doprowadza do mocno niezdrowej sytuacji. Spadające ceny mieszkań sprawiają, że klienci powinni ubiegać się o mniejsze kredyty i płacić niższe raty.

W praktyce jednak kwoty kredytów może i są mniejsze, ale jego koszt jest często na tyle wysoki, że pokrywa spadek ceny zakupionego lokalu. Jak długo banki dadzą radę prowadzić taką politykę?

Patrząc na najnowsze dane NBP na temat spadku wartości kredytów udzielonych na cele mieszkaniowe może się wydawać, że banki przynajmniej na polu kredytów hipotecznych wyczerpują swoje możliwości łatwego zarobku.

Drenowanie klientów nie do końca przynosi spodziewane rezultaty. Według różnych szacunków zyski sektora bankowego za I kwartał 2009 r. będą nawet o 50% niższe, niż w roku ubiegłym. Mamy również pierwszy bank, który zanotował stratę w I kwartale. Bank BPH zanotował 33,78 mln zł straty wobec 47 mln zł zysku w analogicznym okresie 2008 roku. Co warte podkreślenia, to dane tylko za I kw. Dopiero dane za II i III kw. dadzą prawdziwy obraz kondycji całego sektora.

Oferta kredytów gotówkowych

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK