| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > W kryzysie można wypocząć

W kryzysie można wypocząć

Po majowym, długim weekendzie, czeka nas kolejny w czerwcu, później zaś wakacje. Gdy portfele wielu Polaków w wyniku kryzysu świecą pustkami najlepszym sposobem sfinansowania wypoczynku pozostaje kredyt. Finamo sprawdziło jak najtaniej sfinansować „kryzysowy” wypoczynek.

Najważniejsze, o czym trzeba pamiętać, to nie zniechęcać się, gdy bank odmówi nam udzielenia pożyczki. Banki bardzo różnią się między sobą w ocenie zdolności kredytowej. Dlatego odmowa w jednym banku, nie oznacza, że inne także nam odmówią. Trudniej będzie, jeżeli nie otrzymaliśmy pozytywnej decyzji kredytowej z powodu opóźnień w spłacie wcześniejszych kredytów. Zawsze też warto odwiedzić co najmniej kilka banków by poznać oferty różnych instytucji i z nich wybrać najkorzystniejszy kredyt dla siebie.

Co ciekawe w przypadku kredytów gotówkowych mniejsze znacznie ma wysokość nominalnego oprocentowanie kredytu. Należy raczej patrzeć na pełny koszt kredytu na który poza odsetkami składają się także prowizja i ubezpieczenia. Pełny koszt kredytu obrazuje tzw. całkowity koszt kredytu. Jest on obliczany według wzoru w ustawy o kredycie konsumenckim i każdy bank ma obowiązek podać taki koszt klientowi. Najlepszy dla klientów będzie ten bank, który oferuje najniższy całkowity koszt.

Doradcy Finamo przeanalizowali niektóre z aktualnych bankowych ofert kredytów gotówkowych. Założyliśmy, że rodzina chce zaciągnąć kredyt na kwotę 3 tys. zł by tymi pieniędzmi sfinansować wakacyjny wypoczynek. Kredyt ma zostać zaciągnięty na 12 miesięcy, co jest optymalnym okresem spłaty w wypadku kredytu na wakacje - powinien być spłacony przed nadejściem kolejnych wakacji, tak by za rok znowu móc wyjechać na wakacje. Z drugiej strony kredyty na okres roku są najczęściej niżej oprocentowane od tych zaciąganych na dłuższe okresy. Oczywiście kredyt w każdej chwili można spłacić przed terminem, bez konieczności zapłaty dodatkowej prowizji czy odsetek za okres pozostały do końca kredytu.

Zestawienie ofert wybranych banków, przygotowane przez Finamo SA pokazuje, że warto jest sprawdzać oferty w kilku bankach. Różnica w kosztach kredytu między najtańszym a najdroższym kredytem jest niemal trzykrotna. Najtańszy kredyt gotówkowy w kwocie 3 tys. zł oferuje obecnie Eurobank.

Kredyt gotówkowy na 3 tys zł – brak rachunku w banku

Bank

Całkowity koszt kredytu

Rata miesięczna

Eurobank

278,88 zł

273,24 zł

Pekao S.A.

332,12 zł

277,68 zł

BZ WBK

351,60 zł

266,90 zł

Allianz Bank

356,66 zł

273,47 zł

Kredyt Bank

366,69 zł

268,05 zł

Bank Millenium

368,56 zł

280,71 zł

BGŻ

421,08 zł

285,10 zł

PKO BP

422,75 zł

285,73 zł

ING Bank Śląski

457,20 zł

288,10 zł

Getin Bank

481,44 zł

290,12 zł

Invest Bank

490,90 zł

290,87 zł

Lukas Bank

544,92 zł

295,41 zł

Bank Pocztowy

764,00 zł

314,00 zł

Banki zostały posegregowane od najtańszego do najdroższego na podstawnie całkowego kosztu takiego kredytu. Założono, że jest to klient, który nie ma konta w danym banku.

Kredytu możemy również potrzebować po powrocie z weekendowego wypoczynku, jeżeli okaże się, że był on kosztowniejszy, niż się planowaliśmy.

Oferta banków

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK