| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Pożyczki gotówkowe dużo tańsze dla dobrych klientów

Pożyczki gotówkowe dużo tańsze dla dobrych klientów

Kilkuletni klient banku może uzyskać kredyt gotówkowy tańszy nawet o połowę – wynika z analizy Expandera. Jednak nie wszystkie banki premiują swoich „starych” klientów. Ponadto może zdarzyć się również, że znacznie lepszą ofertę kredytobiorca uzyska w banku, w którym nie posiada konta.

Expander sprawdził czy o kredyt gotówkowy warto wnioskować w banku, w którym kredytobiorca posiada konto. Zwykle „stary” klient danego banku otrzyma lepsze warunki kredytu gotówkowego niż osoba, która wcześniej w tym banku nie posiadała żadnych produktów. Jednak występują znaczne różnice w sposobie premiowania dotychczasowych klientów. Poza tym nie każdy bank posiada atrakcyjną ofertę kredytową. Jeśli oferta banku kredytobiorcy nie jest najlepsza, wtedy powstaje pytanie czy bardziej opłaca się wnioskować o kredyt w innym, który ma lepszą ofertę kredytową, ale który potraktuje wnioskodawcę nieco gorzej niż swoich „starych” klientów.

Z analizy Expandera wynika, że w największym stopniu premiuje swoich dotychczasowych klientów Getin Bank. Osoba posiadająca od 2 lat konto w tym banku otrzyma o 58% tańszy kredyt gotówkowy (na kwotę 3 tys. zł na rok) niż wnioskodawca nie będący wcześniej jego klientem. Całkowity koszt kredytu wyniesie bowiem nie 481,44 zł (oferta dla „nowych” klientów), a jedynie 202,32 zł. Na 26% obniżkę kosztów analogicznego kredytu mogą liczyć klienci Banku Millennium. Ponadto nieco ponad 20% zniżki przyznają swoim klientom BZ WBK i ING Bank Śląski.

W przypadku kredytu na kwotę 10 tys. zł zaciąganego na 3 lata procentowe różnice są nieco mniejsze, jednak kwota oszczędności może być znacznie większa. W Getin Banku „stary” klient otrzymuje o jedną trzecią tańszy kredyt, co oznacza oszczędność aż 1433 zł. Ponadto 18,7%, czyli 447 zł tańszy kredyt gotówkowy otrzyma posiadacz dwuletniego konta w BZ WBK. Natomiast o niecałe 15%, czyli 533 zł mniej zapłaci „stary” klient ING Banku Śląskiego.

Expander zwraca jednak uwagę, że część banków nie stosuje preferencji dla swoich kilkuletnich nawet klientów. W Banku BPH, Euro Banku, Pekao oraz Volkswagen Banku osoba posiadająca od 2 lat konto otrzyma kredyt gotówkowy o takich samych parametrach jak osoba nie związana jeszcze z bankiem.

Pozostała jednak do rozważenia jeszcze kwestia, czy opłaca się będąc długoletnim klientem jednego banku, wnioskować o kredyt gotówkowy w innym banku. Na pierwszy rzut oka może to wydawać się nieopłacalne, gdyż większość banków lepiej traktuje swoich klientów. Expander wyliczył, że przeciętny koszt kredytu dla dotychczasowego klienta banku jest niższy. Jednak pokazaliśmy również, że nie wszystkie banki stosują takie przywileje. Ponadto w wielu przypadkach okazuje się, że koszt kredytu wyliczony dla „starego” klienta banku jest wyższy niż w innym banku dla „nowego” klienta. Przy kwocie kredytu 3000 zł zaciąganego na rok większość banków proponuje swoim „starym” klientom kredyt droższy, niż oferta Euro Banku – koszt kredytu 277,63 zł - skierowana do wszystkich.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK