REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt czy pożyczka? Warto znać różnicę.

 Kredyt czy pożyczka? Warto znać różnicę.
Kredyt czy pożyczka? Warto znać różnicę.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozmyślając o dodatkowym wsparciu finansowym nie zastanawiamy się nad tym, czy będzie to kredyt czy pożyczka? Dla większości z nas są to terminy synonimiczne. Okazuje się, że błąd, gdyż za każdym z pojęć kryje się oddzielna ustawa, a co za tym idzie prawa i obowiązki potencjalnego klienta.

 Kredyt czy pożyczka? Warto znać różnicę.

Kredyt to pojęcie z zakresu bankowości, a zatem procedura wnioskowania o kredyt realizowana jest w oparciu o prawo bankowe. Umowa kredytu, pod groźbą nieważności, musi zostać sporządzona na piśmie i zawierać podstawowe informacje odnośnie wysokości kredytu, zasad i terminu spłaty, oprocentowania i przeznaczenia środków. Szczególnej regulacji poddano kredyt konsumencki, pod pojęciem którego rozumie się każdy kredyt zaciągnięty przez osobę cywilną na dowolny cel. Istotę, prawa i obowiązki stron zawierających umowę o przyznaniu kredytu konsumenckiego reguluje wręcz oddzielna ustawa z 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. - Zgodnie z tą ustawą podpisaniu każdej umowy winno towarzyszyć wypełnienie formularza informacyjnego, gdzie po kolei wymieniane są dane instytucji udzielającej kredytu oraz kredytobiorcy, kwota kredytu, oprocentowanie, wysokość raty, całkowity koszt oraz ostateczny termin spłaty. Dodatkowo podaje się informacje o dodatkowych opłatach i prowizjach, jak również sposobie zabezpieczenia kredytu. Regulacja prawna kredytu konsumenckiego ma na uwadze dobro klienta poprzez zagwarantowanie mu dostępu do istotnych, rzetelnych i przedstawionych w jasny sposób informacji dotyczących zaciąganego zobowiązania finansowego. – wyjaśnia Paweł Kosmala, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Finansowego. Co ważne kredytobiorca ma prawo odstąpić od umowy kredytu w terminie 14 dni, jak również spłacić kredyt przed czasem.

REKLAMA

Podsumowanie 2013 roku w kredytach hipotecznych

Pożyczkę, w przeciwieństwie do kredytu, regulują przepisy Kodeksu Cywilnego. Stroną w umowie może być bank, ale również firma i osoba cywilna. Umowa pożyczki może być zawarta w formie dowolnej, nawet ustnej, niemniej przyjęło się, by dla kwot powyżej 500 zł sporządzić stosowny dokument. Co za tym idzie, instytucje udzielające pożyczki dowolnie ustalają wymogi względem potencjalnych pożyczkobiorców. Standardem jest zatem, iż klient nie jest zobowiązany do przedstawienia celu na jaki chce przeznaczyć środki czy udokumentowania swojej zdolności kredytowej. Potrzebne środki najczęściej przyznawane są na podstawie okazanego dowodu osobistego.

Pamiętajmy jednak, że wysokie ryzyko uregulowania kwoty pożyczki wraz z prowizją pożyczkodawcy rekompensują sobie wysokim oprocentowaniem oraz relatywnie krótkim okresem spłaty. W razie rezygnacji z umowy czy konfliktu stron nie chroni nas prawo bankowe, a zatem swoich racji będziemy musieli samodzielnie dochodzić przed sądem.

Kredyty zaciągane dla dzieci i wnuków

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyjęło się, że zaciągnięcie kredytu gotówkowego jest bezpieczniejsze. Przepisy są jaśniejsze, kredytobiorca jest bardziej chroniony, a i same banki nie przyznają kredytu osobie bez zdolności kredytowej. Niemniej zdarzają się sytuację, gdy potrzebujemy pilnej gotówki i nie mamy czasu na wizyty bankach i wypełnianie mnóstwa formalności. Wówczas to idealnym rozwiązaniem staje się pożyczka gotówkowa, którą dziś możemy otrzymać w przeciągu 15 minut.

Co warto wiedzieć o kredytach gotówkowych?

Źródło: Górnośląskie Towarzystwo Finansowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA