| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Kredyty na zakup samochodu używanego - wrzesień 2012

Kredyty na zakup samochodu używanego - wrzesień 2012

Warto się rozejrzeć, bo można zyskać prawie 100 zł miesięcznie wybierając najkorzystniejszy na rynku kredyt na zakup używanego samochodu osobowego.

Niskie oprocentowanie, ale kredyt kosztowny

Aby oferty można było rzetelnie porównać, przyjęliśmy założenie, że wszystkie dodatkowe opłaty związane z kredytem (prowizja za jego udzielenie, obowiązkowe ubezpieczenia wymagane przez bank itp.) są kredytowane i powiększają wysokość miesięcznej raty. Część banków stosuje bowiem praktykę przenoszenia kosztów kredytu na polisy ubezpieczeniowe, których wykupienie jest obowiązkowe.

Użyteczność tych polis jest dyskusyjna, a dodatkowo taka polityka utrudnia porównywanie ofert. Warto zwrócić uwagę, że uwzględnienie tych dodatkowych kosztów wprowadza duże zmiany w rankingu. Gdyby wziąć pod uwagę tylko oprocentowanie kredytu i prowizję za jego udzielenie, oferty BNP Paribas i Deutsche Bank znalazłyby się wyżej w rankingu. Jednak pakiety ubezpieczeniowe, dodawane przez banki do tych produktów, znacznie zmniejszają atrakcyjność tych ofert.

Zestawienie Idea Expert pokazuje, jak ważny jest staranny wybór kredytu. Różnica między wysokością miesięcznego obciążenia ratą najtańszego i najdroższego kredytu przekracza 10 procent. Ta wartość nie jest stała, bo cenniki w bankach konstruowane na różne sposoby. Generalnie koszt kredytu rośnie wraz z wiekiem auta, na zakup którego jest zaciągany (znaczenie ma przede wszystkim jego wiek w momencie spłaty ostatniej raty kredytu, a nie podpisania umowy), liczy się tez wkład własny kredytobiorcy i zastosowane przez bank zabezpieczenia.

Nowe auto tylko w banku samochodowym

Ofertę banków uniwersalnych warto rozważać tylko wtedy, gdy środki potrzebne są na zakup auta używanego. Zakup nowego pojazdu znacznie lepiej jest sfinansować kredytem z banku samochodowego, powiązanego z producentem pojazdu. Zadaniem tych instytucji jest wspieranie sprzedaży aut własnego koncernu preferencyjnym finansowaniem. Dlatego bank uniwersalny, który nie zarania na sprzedaży samochodu, a jedynie na odsetkach od kredytu, nie ma szans, by zaproponować klientowi równie korzystną ofertę.

Symulacje przygotowane dla Idea Expert przez banki:

1. Kredyt na 4-letni samochód osobowy o wartości 20 tys. zł, zarejestrowany w Polsce, kupowany w komisie; wkład własny kredytobiorcy 25 proc., kwota kredytu: 15 tys. zł, spłacany w 36 miesięcznych ratach

2. Kredyt na 3-letni samochód osobowy o wartości 40 tys. zł, zarejestrowany w Polsce, kupowany w komisie; wkład własny kredytobiorcy 25 proc., kwota kredytu: 30 tys. zł, spłacany w 48 miesięcznych ratach

Piotr Ceregra, Idea Expert

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK