| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Czy banki oferują swoim klientom tańsze kredyty gotówkowe?

Czy banki oferują swoim klientom tańsze kredyty gotówkowe?

Jeżeli chcesz zaciągnąć kredyt gotówkowy na korzystnych warunkach, nie rób tego we własnym banku. Tylko co drugi bank zapewnia swoim klientom korzystne warunki. W przypadku kredytów gotówkowych najlepiej sprawdza się korzystanie z dostępnych na rynku promocji i tymczasowych ofert.

Bycie lojalnym popłaca – ta reguła często kojarzona jest także z bankami, które preferują stałych, sprawdzonych i znanych klientów. W przypadku kredytów gotówkowych okazuje się jednak, że nie zawsze warto być lojalnym wobec dotychczasowej instytucji finansowej.

Z analizy Expandera wynika, że spośród osiemnastu banków tylko dziewięć jest gotowych zaoferować swojemu klientowi niższe oprocentowanie. Połowa badanych przez nas banków traktuje wszystkich klientów na równi. Wśród nich jest również BNP Paribas Fortis, który oferuje obecnie najtańszy kredyt – z oprocentowaniem 9,9% i bez prowizji.

Istotne różnice, jeśli chodzi o faworyzowanie własnych klientów, widać w przypadku Banku Millennium oraz ING Banku Śląskiego. Ten pierwszy proponuje swoim klientom ofertę aż o 9 pkt. proc. lepszą pod względem oprocentowania rzeczywistego niż dla klientów spoza banku. W ING Banku Śląskim różnica ta wynosi 6,6 pkt. procentowych.

Dowiedz się także: Kto zapłaci najwięcej za ogrzewanie w zimie?

Niestety, nawet jeśli nasz bank przyznaje swoim klientom dużo lepsze warunki, to zwykle istnieje możliwość znalezienia jeszcze tańszej oferty – np. we wspomnianym wcześniej BNP Paribas Fortis. Oznacza to, że przy wyborze kredytu gotówkowego klient powinien kierować się przede wszystkim ceną, a nie lojalnością. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy potrzebujemy szybkiej wypłaty pieniądzy. Wtedy najlepiej udać się do swojego banku. Zwykle nie będzie on wymagał zaświadczenia o dochodach, co pozwoli mu zastosować uproszczoną procedurę rozpatrywania wniosku. Analitycy kredytowi mogą sprawdzić informacje o dochodach i wydatkach klienta bezpośrednio w historii konta.

Najlepszą dla dotychczasowych klientów ofertę, spośród przeanalizowanych instytucji, ma wspomniany już BNP Paribas Fortis. W przypadku kredytu o wartości 2 tys. zł, zaciągniętego na rok, rata wyniesie 175,50 złotych. Bardzo zbliżoną ofertę, choć minimalnie słabszą, charakteryzuje się BPS, Bank Polskiej Spółdzielczości, w którym zapłacimy 175 zł miesięcznej raty, przy oprocentowaniu rzeczywistym rzędu 10,47%. Trzecie miejsce w zestawieniu przypada Getin Bankowi, choć tu oprocentowanie rzeczywiste jest już wyraźnie wyższe i wynosi prawie 17%. Co ciekawe, oprocentowane nominalne w Getin Banku jest najniższe w zestawieniu, wynosi 6,07 proc. Przyczyną wyższego kosztu dla klienta jest prowizja, pobierana w wysokości 105 złotych, co stanowi 5 proc. liczone od kwoty kredytu powiększonej o kredytowaną prowizję.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wbrew pozorom tylko co drugi bank faworyzuje własnych klientów, jeśli chodzi o kredyty gotówkowe.
Wbrew pozorom tylko co drugi bank faworyzuje własnych klientów, jeśli chodzi o kredyty gotówkowe.

Ceny transferowe Dokumentacja w 2018 r.99.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK