| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Czy w tym roku Święty Mikołaj będzie mieć długi?

Czy w tym roku Święty Mikołaj będzie mieć długi?

Banki wabią nowych klientów przedświątecznymi kredytami gotówkowymi, które nie były tak szczodre od początku kryzysu w 2008 r. Gdzie jest haczyk?

Poniżej przedstawiono ranking najtańszych ofert kredytowych, przy założeniu, że kredyt został zaciągnięty w Warszawie, na 12 miesięcy, w kwocie 2 tys. zł przez rodzinę 2+1, której dochód wynosi 2,5 tys. zł netto przy umowach o pracę na czas nieokreślony, w proporcji 50/50. Rodzina od roku korzysta z usług danego banku, nie ma innych zobowiązań, a te, które zaciągała w przeszłości, spłacała terminowo.

Dowiedz się także: Dlaczego w styczniu nie warto ubiegać się o kredyt konsumpcyjny?


Źródło: Open Finance

Urodzaj przedświątecznych ofert nie oznacza, że kredyty gotówkowe, zaciągnięte w tym okresie, odznaczają się ponadprzeciętną atrakcyjnością. Owszem, są one tańsze niż w rekordowo drogim lutym i kwietniu, ale to wynik ogólnej poprawy nastrojów w krajowej gospodarce. Spadek średniego kosztu całkowitego kredytów gotówkowych postępuje od kilku miesięcy. Niekoniecznie wynika on z chęci zwiększenia sprzedaży w przeddzień ograniczeń, wynikających z wejścia kolejnych zapisów rekomendacji T.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Średni całkowity koszt kredytu 5 tys. zł zaciąganego na rok

Źródło: Open Finance

Spada również cena najmniejszych pożyczek, popularnych w świątecznym okresie. Obecnie średni, całkowity koszt rocznego kredytu na 2 tys. zł dla klienta wewnętrznego wynosi 231,3 zł i jest o 5,9 proc. niższy niż w sierpniu br. Dla klienta spoza banku koszt ten wynosi 257,6 zł (-3,9 proc.).

Chęć wykorzystania świąt do zwiększenia sprzedaży kredytów nie powinna dziwić. Ale przed pójściem po kredyt warto mieć na uwadze to, że dostaną go tylko rzetelni klienci, a najłatwiej o pożyczenie środków pieniężnych będzie we własnym banku. Instytucje finansowe mają zbyt dużo złych kredytów w swoich portfelach, żeby mogły pozwolić sobie na dalsze ryzyko nadmiernego pożyczania klientom „z ulicy”. Widać to również po średnim koszcie, który spada szybciej dla kredytów, udzielanych klientom z własnej bazy.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że nie każdy bank odczuje istotny wzrost popytu na świąteczne pożyczki. Instytucje, które za cel stawiają sobie obsługę konsumentów o ponadprzeciętnych dochodach, prawdopodobnie odczują wzrost zobowiązań klientów, ale w większości na kredytach w rachunkach bieżących i kartach kredytowych. Te dwie metody przeważają wśród bardziej świadomych finansowo klientów. I jeśli już pieniądze z banku są jedynym rozwiązaniem na sfinansowanie świąt, to warto pomyśleć o wykorzystaniu karty kredytowej lub kredytu odnawialnego. Konsekwencja w spłacie spowoduje, że w większości przypadków będą to rozwiązania tańsze niż kredyt gotówkowy, niezależnie od tego, jak piękną miałby on reklamę.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK