| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyt konsumencki > Czy można sprawdzić w BIK terminowość spłacania poręczonego kredytu?

Czy można sprawdzić w BIK terminowość spłacania poręczonego kredytu?

We wszystkich krajach Unii Europejskiej kredytodawcy mają dostęp do baz danych, które pomagają im oceniać wiarygodność kredytową klientów. Również w Polsce istnieje taka instytucja, utworzona na podstawie Prawa Bankowego. W październiku 1997 r. Związek Banków Polskich wspólnie z kilkudziesięcioma bankami powołał do życia Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Czy można sprawdzić w BIK terminowość spłacania poręczonego kredytu?

TAK

Ważną informacją przekazywaną w raportach dla klientów indywidualnych jest rodzaj relacji klienta do rachunku bądź zapytania. W polu Relacja klienta do rachunku mogą pojawić się następujące wartości: główny kredytobiorca, współkredytobiorca, poręczyciel/gwarant, dostawca zabezpieczenia czy pełnomocnik.

Zatem, jeśli konsument pobiera Raport o sobie i w polu Relacja Klienta do rachunku widnieje jako „Poręczyciel” oznacza to, że ma dostęp do informacji o stanach tego rachunku oraz zapisów historycznych. Należy zaznaczyć, że w sytuacjach, jeśli klient jest w relacji do rachunku jako pełnomocnik, dostawca zabezpieczenia lub upoważniony użytkownik, nie ma dostępu do stanu rachunków i zapisów historycznych. Zasada ta wynika z ochrony tajemnicą bankową danych o rachunkach tych klientów, którzy są bezpośrednio związani ze zobowiązaniem.

Zobacz: Jakie zmiany zajdą w kredytach konsumpcyjnych dla małych i średnich firm?

Dane dotyczące poręczycieli są przetwarzane w BIK, gdyż również oni są stroną czynności bankowej i w związku z tym zgodnie z przepisami prawa bankowego, BIK jest do tego upoważniony. Informacja o fakcie, iż dana osoba jest poręczycielem jest również istotna z punktu widzenia banku. Co prawda poręczyciel jest zobowiązany do spłaty dopiero, jeżeli dłużnik główny nie wywiąże się ze swojego zobowiązania, ale przy ocenie zdolności kredytowej bank zawsze bierze pod uwagę fakt, iż ktoś jest poręczycielem.

Numer kontaktowy dla klientów indywidualnych to numer do Biura Obsługi Klienta BIK: tel. +48 / 22 310 4444, pn. pt. w godz. 8:30-15:30.

Dorota Ulikowska

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Kadrowo – Płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK