| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyt konsumencki > Czy istnieje możliwość rezygnacji z kredytu?

Czy istnieje możliwość rezygnacji z kredytu?

Wspólnie z żoną zastanawiamy się nad wzięciem kredytu konsumenckiego. Nasza sytuacja finansowa szybko jednak ulega zmianie. W związku z tym wzięcie takiego kredytu jest w naszym przypadku ryzykowne. Czy istnieje możliwość rezygnacji z kredytu?

Konsument ma prawo odstąpić od kredytu konsumenckiego bez podawania przyczyny w ciągu 10 dni, jeśli umowa zawierana była w siedzibie kredytodawcy,
lub w ciągu 14 dni, w przypadku umów na odległość (zawieranych np. przez internet).

Kredytodawca jest zobowiązany podać w umowie informacje o terminie, sposobie i skutkach wykonania uprawnienia do odstąpienia od umowy przez konsumenta. Ma również obowiązek wręczyć mu - przy zawarciu umowy, wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy, z oznaczeniem swojego imienia, nazwiska i adresu zamieszkania.

Warto dodać, iż w przypadku gdy umowa o kredyt konsumencki nie zawierała informacji o możliwości odstąpienia od umowy, konsument może odstąpić od umowy w terminie 10 dni od dnia otrzymania informacji o prawie odstąpienia od umowy, nie później jednak niż w terminie 3 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Zobacz także: Odstąpienie od umowy kredytu konsumenckiego

Przed upływem terminu do odstąpienia od umowy konsument nie jest zobowiązany do spłaty kredytu ani zapłaty oprocentowania. W razie odstąpienia od umowy kredytodawca obowiązany jest niezwłocznie zwrócić poniesione przez konsumenta koszty udzielanego kredytu, z wyjątkiem opłaty przygotowawczej oraz pobranych przez kredytodawcę opłat związanych z ustanowieniem zabezpieczenia np. składki ubezpieczeniowej.

Zobacz serwis: Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne

Podstawa prawna:

ustawa z dnia z 20 lipca 2001 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. nr 100, poz. 1081 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK