| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyt konsumencki > Kiedy i za co można trafić do BIK?

Kiedy i za co można trafić do BIK?

Czarna lista dłużników, tak zazwyczaj kojarzony jest BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. W rzeczywistości Biura te uprawnione są do gromadzenia, przetwarzania i udostępniania innym podmiotom informacji o konsumentach.

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która utworzona została przez banki wspólnie z bankowymi izbami gospodarczymi. Ich zadaniem jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji o konsumentach.

Informacje te mogą być udostępniane:

  • bankom – dotyczy to informacji stanowiących tajemnicę bankową w zakresie, w jakim informacje te są potrzebne w związku z wykonywaniem czynności bankowych oraz w związku ze stosowaniem metod statystycznych;
  • innym instytucjom upoważnionym do udzielania kredytów - informacji stanowiących tajemnicę bankową w zakresie, w jakim informacje te są niezbędne w związku z udzielaniem kredytów, pożyczek pieniężnych, gwarancji bankowych i poręczeń.

Zobacz: Parę słów na temat kredytu konsumenckiego

Informacje o kredytobiorcy są przechowywane w BIK już od momentu zwarcia umowy. Jednakże banki mogą udostępniać biurom informacji kredytowej dane o zobowiązaniach powstałych z tytułu umów związanych z dokonywaniem czynności bankowych, jeżeli umowy te zawierają klauzule informujące o możliwości przekazania danych do tych biur. To znaczy potrzebna jest zgoda konsumenta, którego dane mają być przekazane do BIK.

Celem BIK jest ocena ryzyka i oszacowanie zdolności kredytowej konsumenta ubiegającego się o kredyt. Szybki dostęp do informacji o potencjalnym kliencie oraz wnikliwa analiza upraszcza procedurę przyznawania kredytów. Przez konsumentów jest jednak źle kojarzony. Prawdopodobnie dlatego, że znajdują się w nim wszystkie dane, nawet o najmniejszym zadłużeniu, nieterminową spłatą raty itp. Na tej podstawie niekiedy wnioski o kredyt zostają odrzucone. Dla rzetelnych kredytobiorców może on jednak okazać się dowodem świadczącym o prawidłowym prowadzeniu rachunków przez nich, a tym samym godnym kontrahentem.

Zgoda lub jej brak

Informacje, które stanowią tajemnicę bankową w zakresie dotyczącym osób fizycznych mogą być przetwarzane nawet po wygaśnięciu zobowiązania, czyli np. po spłacie kredytu . Warunkiem, który musi być przy tym spełniony to uzyskanie pisemnej zgody konsumenta, którego informacje te dotyczą. Zgoda ta może być w każdym czasie odwołana.

BIK może przetwarzać zgromadzone o konsumencie informacje również w przypadku braku jego zgody. Jednak w takiej sytuacji muszą być spełnione odpowiednie przesłanki:

  • konsument nie wykonał zobowiązania lub dopuścił się zwłoki powyżej 60 dni w spełnieniu świadczenia wynikającego z umowy zawartej z bankiem, a po zaistnieniu tych okoliczności upłynęło co najmniej 30 dni od poinformowania tej osoby przez bank o zamiarze przetwarzania dotyczących jej informacji stanowiących tajemnicę bankową, bez jej zgody;

Informacje te mogą być przetwarzane przez okres 5 lat od dnia wygaśnięcia zobowiązania.

  • informacje o konsumencie mogą być przetwarzane po wygaśnięciu zobowiązania bez jego zgody również w dla celów stosowania metod statystycznych.

W tym przypadku informacje o konsumencie mogą być przetwarzane przez okres 12 lat od dnia wygaśnięcia zobowiązania.

Jeżeli konsument uważa, że dane które się w BIK znajdują nie są prawdziwe może złożyć wniosek do Banku, z którym miał zawartą umowę o sprostowanie danych albo ich usunięcie.

Zobacz: Rezygnacja z kredytu

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK