| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Kodeksy > Historyczne kodeksy > Józefina

Józefina

Józefina to potoczna nazwa austriackiego Powszechnego kodeksu karnego o zbrodniach i karach. Uchwalona została w 1787 r. a jej nazwa pochodzi od imienia ówczesnego cesarza monarchii habsburskiej Józefa II.

Józefina została wprowadzona w miejsce anachronicznej jak na tamte czasy TerezjanyConstitutio Criminalis Theresiana). Terezjana została ustanowiona przez Marię Teresę w 1768 r. i czerpała szereg rozwiązań wprost z XVI-wiecznego Kodeksu karnego -Karoliny

Kodeks Józefa II był typowym przykładem kodyfikacji absolutyzmu oświeconego. Ogłoszony został w 1787 r. przez cesarza Józefa II, syna Marii Teresy.

Józefina zawierała wyłącznie przepisy prawa karnego materialnego. Kwestie procedury karnej regulowały inne przepisy (Ordynacja o postępowaniu karnym z 1788 r.)

Józefina składała się z 266 paragrafów i dzieliła na dwie części. Pierwsza poświęcona była przestępstwom a druga karom.

Kodeks realizował wiele postulatów humanitarnej doktryny prawa. Był pierwszym kodeksem, który kierował się zasadą nullum crimen sine lege (łac. nie ma przestępstwa bez ustawy). Jest to obecnie jedna z naczelnych zasad prawa karnego. Wyraża ją również polski kodeks karny z 1997 r.

Józefina obowiązywała do roku 1803, kiedy to cesarz Franciszek II wydał nowy kodeks karny, nazywany Franciscana. Kodeks ten wzorował się na Józefinie i powielał wiele jej rozwiązań.

Zobacz serwis: Kodeksy

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK