| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Kodeksy > Ciekawostki kodeksowe > Kolejna zmiana Kodeksu cywilnego

Kolejna zmiana Kodeksu cywilnego

Dnia 24 stycznia br. po raz kolejny zmienił się kodeks cywilny. Tym razem zmiana dotyczy art. 358 i wyrażonej w nim zasady walutowości.  

Kodeks cywilny w ostatnim czasie zmienia się bardzo często. W tym roku to już druga zmiana. Najnowsza z nich dotyczy zasady walutowości.

Jak było

Do tej pory art. 358 k.c. miał następujące brzmienie: Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, zobowiązania na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej mogą być wyrażone w pieniądzu polskim.

Z treści tego przepisu wynikało, że wszystkich transakcji w Polsce można było dokonywać jedynie w polskiej walucie. Z racji tego, że na obszarze Polski można było płacić tylko w jednej walucie, mówiło się, że w obowiązuje u nas zasada walutowości

Jak jest

W Wigilię zeszłego roku Sejm zmienił jednak treść przytoczonego przepisu. Obecnie ma on następujące brzmienie:

§ 1. Jeżeli przedmiotem zobowiązania jest suma pieniężna wyrażona w walucie obcej, dłużnik może spełnić świadczenie w walucie polskiej, chyba że ustawa, orzeczenie sądowe będące źródłem zobowiązania lub czynność prawna zastrzega spełnienie świadczenia w walucie obcej.

§ 2. Wartość waluty obcej określa się według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia wymagalności roszczenia, chyba że ustawa, orzeczenie sądowe lub czynność prawna stanowi inaczej. W razie zwłoki dłużnika wierzyciel może żądać spełnienia świadczenia w walucie polskiej według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia, w którym zapłata jest dokonana.

Odchodzi się zatem od zasady walutowości. Zgodnie z nową treścią przepisu w Polsce można realizować zobowiązania w innych walutach niż złoty polski. Ze zmianą k.c. połączona jest zmiana prawa dewizowego. Ta nowelizacja również zmierza do wyeliminowania zasady walutowości z polskiego obrotu prawnego.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Co to daje

Najnowsze zmiany mają na celu dostosowanie polskiego obrotu gospodarczego do wymogów rynku wewnętrznego Wspólnoty Europejskiej. Maja one ułatwić wymianę towarowo pieniężną między polskimi przedsiębiorcami a tymi pochodzącymi z krajów starej „piętnastki”, w których obowiązuje wspólna waluta.

Czy obecne rozwiązania sprawdzą się tego nie wiadomo. Zdania ekspertów w tej materii są podzielone. Na pewno budzą one liczne problemy interpretacyjne

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nowelizacja kodeksu cywilnego.
Nowelizacja kodeksu cywilnego.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jan Furtas

konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK