| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Kodeksy > Ciekawostki kodeksowe > Postępowanie spadkowe u notariusza

Postępowanie spadkowe u notariusza

Od 2 października 2008 r.  można przeprowadzić postępowanie spadkowe u notariusza. Weszły bowiem w życie długo oczekiwane nowelizacje kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania cywilnego.

Korzystanie z systemu wiąże się także z koniecznością wykupienia przez notariuszy podpisu elektronicznego – który zważywszy na małą w sumie możliwość jego wykorzystania jest mało atrakcyjny.

System ma uniemożliwić wielokrotne zgłaszanie tego samego spadku u kilku notariuszy, oraz usprawnić kontrolę sądową nad działaniami komorników.

Obowiązki uczestnika

Wszyscy spadkobiercy muszą stawić się przed notariuszem – nieważne jest skuteczne zawiadomienie ich o terminie – zważywszy na to że notariusz nie dyscyplinuje tak jak instytucja sądu – zmobilizowanie rodziny może czasem napotkać trudności.

Zobacz serwis: Spadki

Problemy natury prawnej

Prawo spadkowe jest miejscami bardzo skomplikowane. Wynika to z tego, że istnieje w obrocie prawnym jednocześnie wiele regulacji. Jest to wynikiem zasady, iż ważne jest prawo obowiązujące w dniu otwarcia spadku (czyli śmierci spadkodawcy)- możliwość zaś rozpoczęcia postępowania spadkowego nigdy się nie przedawnia.

W związku z tym jest pewne ryzyko nieznajomości prawa spadkowego przez notariuszy- i tym samym popełniania przez nich błędów (dotyczących np. wielkości udziałów spadkowych, czy przede wszystkim dziedziczenia gospodarstw rolnych).

Kontrola Sądu

W przypadku znacznych wątpliwości co do rzetelności sporządzonego poświadczenia dziedziczenia, będzie można obalić go przed sądem cywilnym. Sąd będzie mógł uchylić akt notarialny i wydać „klasyczne” postępowanie o stwierdzeniu nabycia spadku.

Jak widać nowa instytucja zapowiada się ciekawie, nie dopracowano jednak do tej pory wielu istotnych kwestii zarówno formalnych, jak i czysto technicznych.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Rzewuski

Ekspert IT – systemy informatyczne ERP. Ukończone studia - Politechnika Warszawska.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK