| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Kodeksy > Ciekawostki kodeksowe > Postępowanie spadkowe u notariusza

Postępowanie spadkowe u notariusza

Od 2 października 2008 r.  można przeprowadzić postępowanie spadkowe u notariusza. Weszły bowiem w życie długo oczekiwane nowelizacje kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania cywilnego.

Korzystanie z systemu wiąże się także z koniecznością wykupienia przez notariuszy podpisu elektronicznego – który zważywszy na małą w sumie możliwość jego wykorzystania jest mało atrakcyjny.

System ma uniemożliwić wielokrotne zgłaszanie tego samego spadku u kilku notariuszy, oraz usprawnić kontrolę sądową nad działaniami komorników.

Obowiązki uczestnika

Wszyscy spadkobiercy muszą stawić się przed notariuszem – nieważne jest skuteczne zawiadomienie ich o terminie – zważywszy na to że notariusz nie dyscyplinuje tak jak instytucja sądu – zmobilizowanie rodziny może czasem napotkać trudności.

Zobacz serwis: Spadki

Problemy natury prawnej

Prawo spadkowe jest miejscami bardzo skomplikowane. Wynika to z tego, że istnieje w obrocie prawnym jednocześnie wiele regulacji. Jest to wynikiem zasady, iż ważne jest prawo obowiązujące w dniu otwarcia spadku (czyli śmierci spadkodawcy)- możliwość zaś rozpoczęcia postępowania spadkowego nigdy się nie przedawnia.

W związku z tym jest pewne ryzyko nieznajomości prawa spadkowego przez notariuszy- i tym samym popełniania przez nich błędów (dotyczących np. wielkości udziałów spadkowych, czy przede wszystkim dziedziczenia gospodarstw rolnych).

Kontrola Sądu

W przypadku znacznych wątpliwości co do rzetelności sporządzonego poświadczenia dziedziczenia, będzie można obalić go przed sądem cywilnym. Sąd będzie mógł uchylić akt notarialny i wydać „klasyczne” postępowanie o stwierdzeniu nabycia spadku.

Jak widać nowa instytucja zapowiada się ciekawie, nie dopracowano jednak do tej pory wielu istotnych kwestii zarówno formalnych, jak i czysto technicznych.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Sakowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »