| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Kodeksy > Ciekawostki kodeksowe > Czy wiesz jak długo obowiązywał w Polsce kodeks handlowy

Czy wiesz jak długo obowiązywał w Polsce kodeks handlowy

Kodeks handlowy to rozporządzenie Prezydenta RP z 27 czerwca 1934 r. Kodeks obowiązywał od 1 lipca 1934 r. stracił natomiast moc prawną w 2003 r. Jak zatem widać obowiązywał przez 69 lat.

Kodeks handlowy został wprowadzony do polskiego porządku prawnego rozporządzeniem Prezydenta RP z 27 czerwca 1934 r.

Kodeks wzorował się na rozwiązaniach niemieckich, ale posiadał też oryginalne rozwiązania. Np. art. 298 k.h. mówiący o odpowiedzialności członka zarządu za zobowiązania spółki, stanowił nowatorskie rozwiązanie polskiej myśli prawnej.

Kodeks składał się z dwóch części. Pierwsza zatytułowana była kupiec i dotyczyła podmiotów prawa handlowego. Druga cześć poświęcona była czynnościom handlowym

Druga księga kodeksu handlowego utraciła moc prawną w 1965 r. Od tamtego czasu kwestie umów między podmiotami gospodarczymi regulował przede wszystkim kodeks cywilny.

Uchylenie pierwszej księgi wiąże się z uchwaleniem kodeksu spółek handlowych. Miało to miejsce 15 września 2000 r. Nowy kodeks natomiast obowiązuje od 1 stycznia 2000 r.. Wtedy też znaczna część pierwszej księgi kodeksu handlowego utraciła moc prawną.

Jednakże aż do 2003 r. obowiązywały przepisy poświęcone firmie i prokurze. Dopiero kolejna nowelizacja kodeksu cywilnego umożliwiła pełną derogację kodeksu handlowego.

Kodeks handlowy był jedną z najdłużej obowiązujących ustaw w Polsce. Długowiecznością cieszyło się też prawo upadłościowe czyli rozporządzenie Prezydenta RP z 24 października 1934 r.. Obowiązywało ono do 1 października 2003 r., a więc również przez 69 lat.

Zobacz serwis: Kodeksy

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ChinskiRaport.pl

Serwis umożliwiający weryfikację chińskich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK