| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Kodeksy > Ciekawostki kodeksowe > Kolejne zmiany w prawie spadkowym

Kolejne zmiany w prawie spadkowym

Od dnia 28 czerwca 2009 r. obowiązują w Polsce nowe zasady dziedziczenia. Rozszerzono wtedy krąg spadkobierców ustawowych. Tymczasem trwają już prace nad kolejnymi zmianami.

Zgodnie z senackim projektem do polskiego systemu prawnego wprowadzona byłaby instytucja darowizny na wypadek śmierci. Jest to nieznane polskiemu ustawodawstwu rozwiązanie.

Testament, zapis, polecenie

Do tej pory bowiem można rozporządzać swoim majątkiem w drodze testamentu. W drodze testamentu można powołać spadkobiercę oraz określić odmiennie niż reguluje to ustawa udziały spadkowe.

W testamencie można natomiast zobowiązać spadkobiercę do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby. Tego rodzaju postanowienie testamentowe nazywa się zapisem.

W testamencie spadkodawca może również włożyć na spadkobiercę lub zapisobiorcę obowiązek oznaczonego działania lub zaniechania, nie czyniąc nikogo wierzycielem. Takie postanowienie nazywane jest poleceniem.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Darowizna na wypadek śmierci

Proponowana przez Senat nowelizacja kodeksu cywilnego ma zmienić ten stan rzeczy. W polskim obrocie prawnym ma się znaleźć, inne niż testament, rozporządzenie na wypadek śmierci. Chodzi mianowicie o darowiznę na wypadek śmierci.

Na podstawie tej umowy spadkodawca będzie mógł przekazać część swojego majątku spadkowego na obdarowanego (którym nie musi być spadkobierca). Darowiznę tę określa się również jako umowa o przeżycie. Obdarowany bowiem tylko wtedy może stać się właścicielem rzeczy, kiedy przeżyje darczyńcę.

Zmiany w k.c.

Aby wprowadzić umowę darowizny na wypadek śmierci trzeba zmienić przepisy kodeksu cywilnego. Dlatego też propozycja senacka jest nowelizacją tego kodeksu.

Zobacz serwis: Spadki

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »