| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Kodeksy > Ciekawostki kodeksowe > Nowe dziedziczenie ustawowe w KC

Nowe dziedziczenie ustawowe w KC

W dniu 28 czerwca 2009r. weszły w życie nowe zasady dziedziczenia ustawowego wprowadziła je ustawa z dnia 2 kwietnia 2009 roku o zmianie ustawy – Kodeks cywilny.

Dziadkowie

Natomiast jeżeli zmarły nie miał dzieci, małżonka, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa jednym słowem był samotny- w takiej sytuacji do dziedziczenia wchodzą dziadkowie spadkodawcy o ile żyją- jeśli tak , to dziedziczą w częściach równych sytuację taka reguluje art. 934 § 1. Koło dziedziczenia znów zatoczy krąg jeżeli któreś z dziadków spadkodawcy nie dożyło chwili otwarcia spadku wtedy udział babci lub dziadka przypada jego zstępnym.

Kiedy dziadek lub babcia które nie dożyło otwarcia spadku nie miało zstępnych wtedy ich udział przypada pozostałym dziadkom w częściach równych.

W sytuacji braku małżonka spadkodawcy i krewnych, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada w częściach równych tym dzieciom małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło chwili otwarcia spadku.

Zobacz serwis: Spadki

Gmina lub Skarb Państwa

Natomiast jeżeli wystąpi całkowity brak spadkobierców , spadkodawca nie ma małżonka ,krewnych, dzieci, rodziców, dziadków wtedy do dziedziczenia z ustawy zostaje powołana gmina- jak określa art. 935 gmina,, ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy”. W sytuacji kiedy nie da się ustalić ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy w Rzeczypospolitej Polskiej lub ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy znajdowało się za granicą, spadek przypada Skarbowi Państwa jako spadkobiercy ustawowemu.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK