| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Wybór karty kredytowej > Jak wybrać najlepszą kartę kredytową?

Jak wybrać najlepszą kartę kredytową?

Karty kredytowe są coraz powszechniejszą formą płatności w Polsce. Wybór jest naprawdę szeroki a i wymagania nie są już tak restrykcyjne jak kiedyś. Dodatkowo banki zachęcają nas do zaciągania krótkoterminowej pożyczki oferując nam rabaty i zniżki za korzystanie z ich produktu. Jak się zorientować w tej mnogości ofert? Jak używać karty by nie być stratnym a skorzystać z nieoprocentowanego kredytu ? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w tym artykule.

Dzieje się tak dlatego, że okres bezodsetkowy składa się z dwóch części. Okresu rozliczeniowego, który zazwyczaj trwa 30 dni, oraz „grace period” (okres prolongaty), którego czas trwania w większości banków oscyluje wokół 24 dni. W przypadku takich założeń, na spłatę długu będziemy mieli 54 dni, pod warunkiem zaciągnięcia kredytu na samym początku okresu rozliczeniowego. Im bliżej końca okresu rozliczeniowego użyjemy karty, tym mniej czasu będziemy mieli na oddanie należności bankowi.

<< Karty zwykłe, srebrne, złote, platynowe – porównaj teraz

Jeśli jednak zdarzy nam się, że nie spłacimy kredytu na czas należy pamiętać, że pierwsze co należy zrobić to wnieść opłatę minimalną. Ta z kolei oscyluje wokół granicy 5% pożyczonych pieniędzy, jednak jest to nie mniej niż 50 zł. To ważne, bowiem często zapisy umów skonstruowane są tak, że w przypadku nie uiszczenia tej opłaty bank pobiera nie tylko należne mu odsetki, ale także dodatkową, karną kwotę.

Warto dodać, że kartą kredytową nie powinno się wybierać pieniędzy z bankomatów. Opłaty za wypłaty są z reguły większe niż za wypłaty za pomocą kart debetowych.

Na przykład w mBanku, prowizja za wypłatę z bankomatu za pomocą karty kredytowej Visa Classic wynosi 3% min. 7 zł niezależnie od sieci, z której korzystamy. Dokonanie analogicznej transakcji kartą debetową w znacznej części bankomatów jest bezpłatne.

Dodatkowo pieniądze jakie wybieramy z bankomatu za pomocą karty kredytowej są rodzajem zadłużenia, które nie podlega okresowi bezodsetkowemu, więc trzeba śpieszyć się wyjątkowo ze spłatą, odsetki naliczają się od dnia dokonania transakcji.

A może kredyt gotówkowy? Sprawdź który Bank proponuje najtańsze oferty

Po trzecie: Korzyści

Karty kredytowej trzeba używać ostrożnie, ale jeśli wie się jak to robić, to można wiele zyskać. Zalety to przede wszystkim szybki dostęp do dodatkowej gotówki, w razie nagłej potrzeby, albo okazji – rzecz ratująca sytuację. Ponadto, dziś kiedy karty się upowszechniły, banki zabiegają o uwagę potencjalnych klientów i oferują niezwykłe okazje dla chętnych.

Polecamy serwis Rodzaje kart

Jedną z nich jest opcja zwrotu części środków wydanych za pomocą naszej karty. W ofercie wspomnianej wcześniej karty „Impresja” Millenium Banku, gdzie w ramach programu bank zapewnia zwrot 5% wydanej kwoty, maksymalnie już do 760 zł, w przypadku dokonywania zakupów w punktach wybranych marek. Tego typu promocje proponuje wiele banków między innymi Lukas Bank, który w ramach programu „Furora”, funkcjonującego przy karcie o tej samej nazwie, zwraca klientowi 1% wydanej kwoty w postaci „eZłotych”. Zebranych eZłotówek można wprawdzie użyć tylko do spłacenia swojego zadłużenia na karcie, ale to też warty odnotowania ukłon w stronę klienta. .

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK