| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Warto wiedzieć > Minimalna kwota transakcji kartą płatniczą

Minimalna kwota transakcji kartą płatniczą

Niektórzy właściciele sklepów akceptujących karty płatnicze wymagają minimalnej kwoty przy transakcjach elektronicznych, dotyczy to głównie mniejszych punktów. Przy kasie umieszczona jest informacja, iż minimalna kwota transakcji wynosi 5,10 lub nawet 20 zł.

Sytuacja taka powoduje niezadowolenie wśród klientów. Mimo, że na drzwiach sklepu i przy kasie znajduje się logo organizacji płatniczych , Visa, MasterCard , za pomocą karty płatniczej nie można zrobić mniejszych zakupów niż określony limit.

Czy jest to zgodne z prawem

W art. 9 ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych wymienione są przypadki, które mogą być podstawą odmowy transakcji, na przykład: nieważność lub zastrzeżenie elektronicznego instrumentu płatniczego.

Pomimo tego, że umieszczony w ustawie katalog nie ma charakteru zamkniętego, a więc mogą istnieć inne powody odmowy, można jedynie uznać, że odmowa przyjęcia zapłaty przy transakcji, która nie przekracza danej kwoty jest nadużyciem . Wynika to z charakteru jaki posiada taka odmowa. Przypadki wskazane w art. 9 ustawy związane są przede wszystkim z bezpieczeństwem transakcji dokonywanych za pomocą kart płatniczych .

W praktyce nie istnieją więc specjalne uregulowania prawne wymuszające na właścicielach sklepów - akceptantach przeprowadzenia transakcji niezależnie od wielkości kwoty. Często klienci mający w portfelu jedynie kartę płatniczą kierowani są przez obsługę sklepu do najbliższego bankomatu. Sprzedawcy argumentują, że jedynym środkiem płatniczym w Polsce są banknoty i monety emitowane przez NBP i w takiej formie sklep musi przyjąć zapłatę. Przyjmowanie płatności w innej formie jak np. karty płatnicze lub czeki zależy jedynie od dobrej woli sprzedawcy.

Co na to centra rozliczeniowe

Generalnie płatność kartą nie powinna różnić się od płatności gotówką czyli powinna umożliwiać zapłacenie dowolnej kwoty. Jednak w związku z wysoką prowizją pobieraną przez centra rozliczeniowe , w małych punktach transakcje na niskie kwoty mogą być nieopłacalne. Centra rozliczeniowe nie są w stanie wyegzekwować przyjmowania płatności na każdą kwotę w punktach akceptujących karty.

Jedną z możliwości nacisku jest po prostu rozwiązanie umowy z takim punktem a to mija się z celem, nikt na tym nie zarobi ani punkt ani centrum, a i pozostali użytkownicy kart (ci którzy dokonują transakcje na wyższe kwoty) też nie będą zadowoleni. W praktyce wymaga się aby informacja o minimalnym limicie transakcji kartą płatniczą była umieszczona w widocznym miejscu.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK