| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Warto wiedzieć > Karta bankowa dla małego dziecka

Karta bankowa dla małego dziecka

Kartę przedpłaconą z pieniądzem elektronicznym można podarować nawet dziecku, które nie ukończyło jeszcze 13 lat. Jeśli dziecko jest starsze może otrzymać zwykłą kartę płatniczą, kartę do płacenia w Internecie, a nawet kartę kredytową, a dokładnie - dodatkową kartę do limitu kredytowego rodziców.

Z kart płatniczych mogą korzystać nie tylko dorośli, ale także dzieci. W większości przypadków wymagane jest jednak, aby ukończyły 13 lat. Funkcjonują jednak również karty, którymi mogą posługiwać się nawet młodsze dzieci – wynika z analizy firmy Expander Ekspert Finansowy. Chodzi tu o niektóre karty przedpłacone. Karty przedpłacone są rodzajem elektronicznej portmonetki, które dzielą się na dwa podstawowe rodzaje. Pierwsze są karty doładowywane środkami finansowymi podobnie jak telefon komórkowy. Drugi ich rodzaj posiada z góry określony limit po wykorzystaniu którego nie można z nich korzystać.

Karty przedpłacone w ING i BZ WBK

Karty przedpłacone dla klientów indywidualnych oferują BZ WBK i ING Bank Śląski. Jednak tylko kartami BZ WBK mogą posługiwać się dzieci, które nie ukończyły 13 lat, gdyż tylko te karty są tzw. instrumentem pieniądza elektronicznego. Karty te można podarować dowolnej osobie, gdyż nie widnieje na nich nazwisko użytkownika, a dopiero obdarowany wpisuje na niej swoje dane. Bank ten oferuje dwa rodzaje tego typu kart – „Kartę z doładowaniem” i „Kartę upominkową”.

Jaką kartę może otrzymać dziecko w różnym wieku

Mniej niż13 lat

13-17 lat

18 lat i więcej

Tylko karty przedpłacone z pieniądzem elektronicznym

Karta przedpłacona, karta do rachunku młodzieżowego, Karta Wirtualna - tylko do płacenia w internecie, Karta dodatkowa do rachunku rodziców, Karta dodatkowa do kart kredytowych

Wszystkie produkty bankowe dla dorosłych.

Za wydanie „Karty z doładowaniem” trzeba zapłacić 15 zł. W przeciwieństwie do kart kredytowych, czy kart do rachunków opłata jest naliczana tylko raz, a nie co roku, czy co miesiąc. Kartę można doładować dowolna kwotą, ale wartość środków na karcie nie może przekroczyć 150 euro. Doładowania można dokonać w oddziale banku lub przelewem na specjalny numer konta karty.

„Karta z doładowaniem” także w wersji zbliżeniowej

Karta z doładowaniem jest dostępna w dwóch wariantach – jako tradycyjna karta z chipem oraz jako karta zbliżeniowa. W tym drugim wypadku procedura płatności polega na zbliżeniu jej na około 10 cm do znajdującego się w kasie czytnika. Jeśli kwota jest mniejsza niż 50 zł, to transakcja dochodzi do skutku bez podawania kodu PIN lub innego potwierdzenia. Obie karty pozwalają na dokonywanie płatności w sklepach oraz w Internecie, a także mogą posłużyć do wypłacenia gotówki z bankomatu. Wiąże się to jednak z prowizją wynosząca 5 zł, nawet jeśli wypłata jest dokonywana w bankomacie Banku Zachodniego.

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 04.01.2010

Ekspert:

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK