| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Warto wiedzieć > Tani kredyt dzięki karcie

Tani kredyt dzięki karcie

Karta kredytowa może być naprawdę tanim źródłem finansowania. Oprocentowania karty MasterCard DnB NORD wynosi jedynie 10,5%. W Polbanku za rozłożenie operacji na nieoprocentowane raty wystarczy zapłacić 5% prowizji. Natomiast w Deutsche Banku nawet przez 86 dni można korzystać z całkowicie bezpłatnego kredytu.

W większości przypadków oprocentowanie kart kredytowych jest bardzo wysokie - średnio wynosi około 19-20%. Można znaleźć jednak oferty kart, w przypadku których koszt kredytu jest znacznie niższy niż np. kredytu gotówkowego, mimo iż jego oprocentowanie wynosi średnio ok. 15-16%. Przyczyną tego zjawiska jest przede wszystkim możliwość bezpłatnego otrzymania i korzystania z kart wielu banków. Ponadto w kilku bankach (m. in. DnB Nord) oprocentowanie długu na karcie jest bardzo niskie. W innych (np. Polbanku) istnieje możliwość rozłożenia zadłużenia na raty, na bardzo atrakcyjnych warunkach. Tymczasem, aby otrzymać kredyt gotówkowy zwykle trzeba zapłacić stosunkowo wysokie prowizje (1-5%) i ponieść inne opłaty np. koszt ubezpieczenia.

Te dodatkowe koszty niejednokrotnie stanowią ponad 1/3 całkowitego kosztu kredytu, a niekiedy jest to większa kwota niż suma odsetek.

Expander policzył ile w sumie zapłaci odsetek i opłat posiadacz karty kredytowej, jeśli zechce rozłożyć sobie dług w kwocie 3 tys. zł na 12 rat. Zakładamy, że jest to nowa karta i dług został zaciągnięty w postaci jednej transakcji. Co miesiąc klient będzie spłacał 250 zł kapitału i bieżące odsetki. Pod uwagę brane są jednak tylko produkty dostępne dla osoby o dochodach 2 tys. zł netto. Każdy z banków mógł zgłosić do naszego rankingu maksymalnie trzy najtańsze i najniżej oprocentowane karty.

Zobacz też serwis: Kredyty

W powyższym przypadku najmniej zapłaci posiadacz karty kredytowej Polbanku. Choć oprocentowanie karty wynosi aż 19,9%, to klient może skorzystać z rozłożenia operacji na raty płacąc jedynie 5% prowizji. Ponieważ wydanie i korzystanie z karty jest bezpłatne, to koszt kredytu wynosi jedynie 150 zł. Najniższe oprocentowanie operacji bezgotówkowych wśród badanych kart ma MasterCard DnB NORD - jedynie 10,5%. W połączeniu z brakiem opłat za kartę w pierwszym roku oznacza to, że koszt kredytu wynosi jedynie 170,63 zł. Trzecie miejsce pod względem kosztów zajęły karty banku BPH. W tym banku za rozłożenie operacji na raty klient nie musi płacić prowizji, a oprocentowanie rat wynosi dla naszego przykładu 11,5% w skali roku.

W przypadku kredytów gotówkowych zaciąganych na kwotę i okres z naszego przykładu trudno jest znaleźć ofertę, w której całkowity koszt będzie niższy niż 300 zł. Tymczasem aż dziewięć początkowych pozycji w naszym zestawieniu kart kredytowych zajmują oferty z niższym kosztem. W większości przypadków tak niski koszt kredytu wynika z atrakcyjnej oferty rozłożenia operacji na raty. W DnB Nord sprawia to wyjątkowo niskie oprocentowanie. Ciekawym przypadkiem jest natomiast karta Alior Banku. Choć oprocentowanie wynosi aż 20%, to koszty kredytu zmniejsza usługa CashBack, czyli zwrot 1% od każdego zakupu dokonanego kartą.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Źródło:

Własne

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK