REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niższe opłaty interchange od 2014 roku

karty płatnicze, opłata interchange
karty płatnicze, opłata interchange
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

30 sierpnia 2013 r. Sejm uchwalił ustawę regulującą maksymalny poziom opłaty Interchange stanowiącej główny składnik kosztów związanych z przyjmowaniem płatności kartowych. Od 2014 roku wyniesie ona 0,5% i w istotny sposób przełamie jedną z głównych barier rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce.

Od kilkunastu lat polscy przedsiębiorcy ponoszą nieadekwatne w relacji do odnoszonych korzyści koszty obsługi transakcji kartowych. Obecnie rozmiary tych obciążeń finansowych zostały istotnie ograniczone poprzez decyzję polskich parlamentarzystów. Polscy przedsiębiorcy doceniają efekty tej inicjatywy wyrażając jednocześnie nadzieję, iż przedstawione przez Komisję Europejską propozycje głębszych obniżek Interchange zostaną uwzględnione w polskich ramach prawnych bez zbędnej zwłoki.

REKLAMA

Może warto już dziś kontynuować pionierskie działania w tym zakresie i nadawać rytm pożądanym zmianom innym krajom Unii Europejskiej. Pozostało jeszcze wiele elementów, które muszą ulec zmianie aby z jednej strony zahamować negatywne skutki praktyk monopolistycznych organizacji płatniczych, z drugiej strony zaś dążyć do zwiększenia konkurencji na krajowym rynku płatności bezgotówkowych.

Opłaty interchange w Polsce i UE

REKLAMA

Podzielamy obawy wyrażone podczas finalnego głosowania w Sejmie przez Pana posła Wincenta Elsnera, iż przy braku odpowiednich mechanizmów blokujących może nastąpić niekontrolowany wzrost innej opłaty narzucanej przez organizacje płatnicze tj. opłaty systemowej. Pozostaje żywić nadzieję, iż przewidziane w ustawie obowiązki informacyjne nałożone na dostawców usług płatniczych tj. agentów rozliczeniowych oraz instytucje płatnicze skutecznie zapobiegną niepożądanym przez rynek działaniom silniejszych stron rynku.

Należy również ubolewać, że nie doszło do zawarcia proponowanych w połowie zeszłego roku porozumień samoregulacyjnych. Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego była od samego początku orędownikiem zmian bez interwencji regulatora. Jednakże, nie wszyscy chcieli zrównoważonego rozwoju przedstawiając zasadność funkcjonowania rynku w oparciu o działania quasi monopolistyczne. Dlatego też, musiało dojść do interwencji państwa w obszarze, w którym nie zadziałały prawidłowo mechanizmy wolnorynkowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stawki VAT w 2014, 2015 i 2016 roku

Zrozumienie dla ważnego interesu społecznego, jakim jest rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce, wykazali posłowie wszystkich partii politycznych. Projekty zmiany ustawy o usługach płatniczych w tym zakresie złożyły PSL, PiS, Solidarna Polska oraz Ruch Palikota.

Składamy podziękowania wszystkim zaangażowanym w dotychczasową ogólnopolską debatę o Interchange, m.in. Narodowemu Bankowi Polskiemu, senatorom i posłom, przedstawicielom Ministerstwa Finansów oraz oponentom zmian chroniących status quo i swoje dotychczasowe wpływy. Szczególne podziękowania od polskich przedsiębiorców  i konsumentów należą się osobom, które odegrały najistotniejszą rolę podczas debaty parlamentarnej. Wśród nich są autorzy finalnej wersji projektu: Panowie senatorowie Kazimierz Kleina (PO) i Leszek Czarnobaj (PO) oraz członkowie Komisji Finansów Publicznych: Pan poseł Jakub Szulc (PO) i Pan poseł Wincenty Elsner (Ruch Palikota).

Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego (www.frob.pl)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA