| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Warto wiedzieć > Co wybrać: kantor czy bankomat?

Co wybrać: kantor czy bankomat?

Przed wyjazdem na wakacje warto poszukać banku, który umożliwia bezpłatne wypłaty z bankomatów za granicą. Eksperci uczulają jednak na fakt, że w niektórych przypadkach bardziej opłacalna będzie wymiana gotówki w kantorze. W których krajach możemy zaoszczędzić, wymieniając euro na miejscową walutę?

Główną zaletą karty jest to, że nie znając PIN-u, złodziej nie ma jak z niej skorzystać. Dodatkowo, nawet jeśli uda mu się w jakiś sposób jej użyć, to odpowiedzialność posiadacza karty jest ustawowo ograniczona do kwoty 150 euro. W praktyce banki zwracają klientom wszystkie utracone pieniądze. Eksperci zwracają jednak uwagę na to, że klient może odzyskać utracone środki pod warunkiem, że nie ułatwił dokonania kradzieży, np. poprzez zapisanie PIN-u na karcie.

Warto zabrać więcej niż jedną kartę i nie nosić ich razem. Jeśli jednak stracimy całą gotówkę za granicą i wszystkie karty, nadal możemy liczyć na pomoc. W przypadku utraty karty kredytowej w obcym kraju można dokonać tzw. awaryjnej wypłaty gotówki lub skorzystać z pilnej wymiany karty. Nie ma w tym przypadku znaczenia to, że w danym kraju nie znajdziemy placówki naszego banku. Tą usługę świadczą bowiem organizacje płatnicze, np. Visa i MasterCard. Aby skorzystać z tej możliwości, należy zadzwonić do swojego banku lub na numer alarmowy, podany na stronie organizacji płatniczej. Wadą tego udogodnienia jest jedynie wysoki koszt, który wynosi kilkaset złotych.

reklama

Ekspert:

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kart płatniczych nie powinno się nosić w jednym miejscu.
Kart płatniczych nie powinno się nosić w jednym miejscu.

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »