| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Warto wiedzieć > Dlaczego polska sieć bankomatów pozostanie słabo rozwinięta?

Dlaczego polska sieć bankomatów pozostanie słabo rozwinięta?

Od początku stycznia do końca marca w Polsce przybyło zaledwie 46 bankomatów, natomiast w ciągu roku postawiono ich 570, jak podaje NBP. Eksperci zauważyli, że przyrost placówek bankomatowych nie był tak niski nawet w 2009 roku, w okresie ich wzmożonej likwidacji. Czy powodem zahamowania rozwoju sieci bankomatów jest niska prowizja za wypłaty klientów?


W 2009 roku, gdy liczba bankomatów w naszym kraju sięgała 416 sztuk na 1 mln mieszkańców, znajdowaliśmy się w końcówce państw UE, za nami plasowały się już tylko Szwecja i Czechy. Nawet, jeśli nie potrzebujemy ponad tysiąca bankomatów na milion mieszkańców, bo karty mają pójść w większy ruch w sklepach i punktach usługowych, to aby zbliżyć się do „średniaków”, takich jak Finlandia czy Łotwa, przy rocznym przyroście maszyn o niecałe 600 sztuk zajmie nam to co najmniej osiem lat. Jeśli jednak bankomatów będzie przybywało w takim tempie jak w pierwszym kwartale 2011 roku, to na standardy, panujące w Finlandii czy Danii, przyjdzie nam poczekać ćwierć wieku.

Polecamy serwis: Kredyty

Jednym ze sposobów na poprawę sytuacji jest dodanie bankomatom dodatkowych funkcjonalności, pozwalających zwiększyć ich zyskowność. Ma to już miejsce. Zdaniem Piotra Kawczyńskiego z cash4you pewną szansą mogłyby być również mniejsze czynsze dla tych maszyn, o ile właściciele punktów handlowych dostrzegą w obecności bankomatu na ich terenie wartość dodaną. - Dzięki bankomatowi punkt handlowy czy usługowy może zyskać na atrakcyjności i przyciągać dodatkowych klientów – wyjaśnia. Na razie jednak nie widać zrozumienia dla takiego podejścia.

Jeszcze inny pomysł na zwiększenie rentowności maszyn ma Euronet. Zrobił ostatnio loterię pieniężną wśród wypłacających kwoty po 50 i 100 zł (prowizja otrzymywana przez właściciela bankomatu od każdej wypłaty, bez względu na jej wysokość, waha się od 1,3 do 1,6 zł).

Halina Kochalska, Open Finance

reklama

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nie tak dawno przyrost 2-3 tysięcy bankomatów rocznie był standardem.
Nie tak dawno przyrost 2-3 tysięcy bankomatów rocznie był standardem.

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Peugeot Ciesielczyk

- autoryzowany koncesjoner marki Peugeot w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »