REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego koszty zadłużania na kartach będą rosnąć?

Michał Sadrak
Reakcja banków na podniesienie stóp procentowych przez RPP była błyskawiczna.
Reakcja banków na podniesienie stóp procentowych przez RPP była błyskawiczna.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W reakcji na podniesienie stóp procentowych skoczyły w górę odsetki, które musimy płacić, korzystając z karty kredytowej. Eksperci zauważyli, że koszt tej formy płatności zmienił się w ciągu tygodnia od decyzji RPP w sprawie stóp. O ile poszło w górę oprocentowanie zadłużenia na kartach?

REKLAMA

Od 6 kwietnia wzrosły maksymalne odsetki, jakie banki mogą pobierać od kredytobiorców. Poziom ten reguluje tzw. ustawa antylichwiarska, która od lutego 2006 roku wyznacza najwyższe, dopuszczalne oprocentowanie nominalne produktów kredytowych. Barierą jest czterokrotność stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego. Zatem maksymalne odsetki nie mogą obecnie przekroczyć 22 proc. (5,5 proc. x 4). To już drugi wzrost stóp procentowych w 2011 roku po ponad półtorarocznej przerwie. Początek cyklu zacieśniania polityki monetarnej na razie oznacza wzrost maksymalnych odsetek z 20 do 22 proc. Ale to nie koniec, bo po uwzględnieniu prognoz przyszłej postaci stóp procentowych można oczekiwać, że najwyższe, dopuszczalne oprocentowanie sięgnie 24-26 proc.

REKLAMA

Najszybciej na decyzję Rady Polityki Pieniężnej zareagowały Bank BPH i Kredyt Bank. Pierwszy z nich podniósł oprocentowanie najpopularniejszych kart kredytowych z 20,48 do 21,45 proc. Kredyt Bank natomiast nie pozostawił sobie rezerwy i ustalił oprocentowanie na maksymalnym, dopuszczalnym poziomie – 22 proc. Bank BPH jest w tej chwili instytucją, która najszybciej dostosowuje tabelę oprocentowania produktów kredytowych do panujących warunków. Po styczniowej podwyżce stóp procentowych bank również nie zwlekał z podniesieniem odsetek, bo zrobił to jako pierwszy.

Dowiedz się także: Jak wybrać najlepszą kartę kredytową?

Od pierwszej w tym cyklu podwyżki stóp minęły niemal trzy miesiące. W tym czasie co najmniej dziewięć banków zdecydowało o wzroście odsetek na kartach kredytowych. Poza Bankiem BPH i Kredyt Bankiem, na liście znalazły się również: Alior Bank, Citi Handlowy, Lukas Bank, mBank, MultiBank, Bank Pekao oraz Raiffeisen Bank. Czas reakcji banków na podwyżkę kosztów pieniądza nie zawsze jest jednakowy, ale nadany przez RPP kierunek pozbawia wątpliwości co do obecnego trendu. Klienci, którzy nie spłacają zadłużenia na kartach, w okresie bezodsetkowym będą musieli zmierzyć się z wyższymi kosztami nieuregulowanych zobowiązań.

Polecamy serwis: Kredyty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawdopodobnie w najbliższych dniach kolejne instytucje zdecydują się na podniesienie odsetek na kartach kredytowych – na produkcie, w którym od strony technicznej najłatwiej jest o szybką zmianę oprocentowania. Ten mechanizm już na stałe wpisał się w obraz podwyżek stóp – na plastikowym pieniądzu oprocentowanie rośnie najszybciej. Ponadto, w wielu bankach odsetki wciąż znajdują się na poziomie nie wyższym niż 20 proc., co pozostawia pole do jednorazowej podwyżki nawet o 2 pkt. proc. Można więc spodziewać się kolejnych wzrostów odsetek.

REKLAMA

Reakcja banków na rosnący koszt pieniądza w największym stopniu dotyczy kart kredytowych. Choć pozostałe, konsumpcyjne produkty kredytowe również podlegają wpływom działań RPP. W przypadku pożyczek gotówkowych zmiana stóp ma większy wpływ na już istniejące umowy kredytowe, niż te, które dopiero są podpisywane. Dzieje się tak, ponieważ banki mogą regulować cenę nowo zaciąganych kredytów za pomocą pozostałych parametrów, np. prowizji i ubezpieczenia. Z kolei limity kredytowe w rachunkach osobistych charakteryzują się niewielką zmiennością na tle pozostałych pożyczek konsumpcyjnych. Dlatego na zauważalny wzrost cen kredytów odnawialnych, gotówkowych i ratalnych przyjdzie nam poczekać dłużej niż w przypadku kart.

Wzrost stóp procentowych dla wielu konsumentów oznacza większy koszt obsługi zobowiązań kredytowych. Mogą oni jednak mieć niepokojące uczucie, że oprocentowanie kredytów rośnie znacznie szybciej niż depozytów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA