| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Warto wiedzieć > Jak zwiększyć zdolność kredytową przy pomocy karty kredytowej?

Jak zwiększyć zdolność kredytową przy pomocy karty kredytowej?

Istnieje prosty sposób na podwyższenie zdolności kredytowej: rezygnacja z karty kredytowej i uregulowanie wszystkich zobowiązań. Paradoksalnie, banki skłonne są pożyczyć więcej pieniędzy, jeżeli... zdecydujemy się na wybór nowej karty kredytowej.

Z drugiej strony aż 9 z 19 badanych banków nie różnicowało poziomu zdolności kredytowej modelowego małżeństwa ze względu na liczbę posiadanych dzieci. Do grona takich „prorodzinnych” instytucji finansowych należą: Alior Bank, BNP Paribas Fortis, BPH, BZ WBK, Citi Handlowy, HSBC, ING Bank Śląski, Polbank oraz Raiffeisen.

Bazowa zdolność kredytowa obniżyłaby się także o 24,5 tys. zł, czyli do 415,6 tys. zł, gdyby małżeństwo posiadało w portfelu kartę kredytową z limitem 5 tys. zł. Ten czynnik obniża więc średnią zdolność kredytową o 5,6%, a co za tym idzie – maksymalną powierzchnię mieszkania, którą można nabyć na kredyt. Największy wpływ plakietek widoczny jest w przypadku Pekao SA. Z tytułu posiadania karty kredytowej z limitem 5 tys. zł zdolność kredytowa modelowej rodziny obniżyłaby się o 74,9 tys. zł.

Warto zauważyć, że w związku z faktem posiadania kart kredytowych nie wszystkie banki obniżą zdolność kredytową rodziny. Właściciele tego środka płatniczego muszą jednak regularnie spłacać zadłużenie tak, aby pod koniec okresu rozliczeniowego nie istniało zobowiązanie wobec banku. Takie rozwiązanie stosują: Bank Millennium, BPH, BZ WBK oraz PKO BP.

Polecamy serwis: Kredyty

Bazowa zdolność kredytowa obniżyłaby się o 5 tys. zł, czyli do 435,1 tys. zł, gdyby małżeństwo posiadało samochód. Ten czynnik obniża średnią zdolność kredytową o 1,2%. Co ciekawe, zależność ta widoczna jest jedynie w dwóch przypadku – Deutsche Banku i Banku Pocztowego. Zdolność kredytowa modelowej rodziny obniżyłaby się tam z tytułu posiadania auta odpowiednio o 60 i 36,4 tys. zł.

Nie zawsze trzeba z czegoś rezygnować, żeby zmaksymalizować zdolność kredytową. Banki są skłonne pożyczać pieniądze przy niższej marży klientom, którzy zwiążą się z nimi mocniej poprzez zakup innych produktów. W najmniej inwazyjnym przypadku założenie konta w banku kredytującym i zobowiązanie się do przelewania nań wynagrodzenia podwyższa zdolność kredytową modelowej rodziny z bazowych 440,2 tys. zł do 443,6 tys. zł, a więc o 0,8%. Niestety, jedynie 3 spośród badanych instytucji finansowych różnicują w takim przypadku zdolność kredytową. Aż o 35 tys. zł więcej byłby skłonny pożyczyć modelowej rodzinie Deutsche Bank, a dodatkowe 21 tys. zł zaoferowałby Citi Handlowy.

Gdyby przykładowe małżeństwo udało się do banku nie tylko po kredyt hipoteczny, ale także w celu założenia konta, na które przelewałoby swoje wynagrodzenie, zakupu karty kredytowej z limitem 5 tys. zł oraz dokupienia ubezpieczenia i programu regularnego oszczędzania, różnica w zdolności kredytowej byłaby znacząca. Przeciętnie banki pożyczyłyby 456,5 tys. zł, a więc o 16,3 tys. zł więcej niż w przypadku zaciągnięcia samego kredytu. Zdolność kredytowa wzrosłaby więc o 3,7%.

Do grona banków, które pożyczyłyby więcej przy sprzedaży kilku produktów, należy zaliczyć Citi Handlowy, Deutsche Bank, Getin Noble Bank, Kredyt Bank, MultiBank, PKO BP oraz Raiffeisen. Nie wszystkie instytucje finansowe skore są zaoferować więcej w rozważanym przypadku. Alior Bank zaproponowałby kredyt o 14 tys. zł niższy, Polbank obniżyłby maksymalną kwotę o 24,1 tys. zł, a HSBC przyznałby pożyczkę o 40,2 tys. zł niższą. Należy to wiązać z wpływem zakupu karty kredytowej na zdolność kredytową.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Młodszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK