| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Rodzaje kart > Kilku posiadaczy karty głównej

Kilku posiadaczy karty głównej

W przypadku kart dla osób prywatnych warto rozróżnić karty dodatkowe od kart wydawanych dla współwłaścicieli rachunku. W tym przypadku mamy do czynienia z wydaniem na rzecz każdego ze współposiadaczy rachunku karty głównej.

Współposiadaczy rachunku, do którego zostały wydane karty, należy traktować jak posiadaczy. Każdy z posiadaczy kart głównych może posiadać jednocześnie uprawnienie do wskazania w umowie określonych użytkowników, na rzecz których zostaną wydane karty dodatkowe. Możemy wobec tego mieć do czynienia z sytuacją, w której do jednego rachunku wydana jest więcej niż jedna karta główna, przy jednoczesnym braku wykluczenia możliwości wydania kart dodatkowych dla użytkowników.

Możliwość wydania kart dodatkowych ma w przypadku kart dla osób fizycznych wiele zalet. Przede wszystkim umożliwia konkretnej, upoważnionej osobie korzystanie z dostępnych za pomocą karty środków, wraz z możliwością określenia granic ich wykorzystania poprzez ustanowienie określonych limitów wydatków. Szczególnie interesujące jest to rozwiązanie np. w przypadku rodziców wysyłających dzieci na wakacje lub innego rodzaju wyjazdy.

W sytuacji wydania na rzecz małoletniego dziecka karty powiązanej z rachunkiem rodzica lub prawnego opiekuna nie jest konieczne wyposażanie dziecka w gotówkę (także w walucie), możliwa jest kontrola wydatków, jak również w sytuacjach tego wymagających, możliwe jest rozszerzenie uprawnień podopiecznego, np. poprzez zmianę limitów i zasilenie go w ten sposób w potrzebne środki. Oczywiście możliwości dokonywania zmian limitów, jak również zasady i czas wprowadzenia nowych limitów zależą od postanowień umowy karty płatniczej. Najczęściej możliwość zmiany od ręki tego typu limitów oferują bankowi wydawcy kart, którzy jednocześnie zapewniają możliwość zmiany limitów za pośrednictwem bankowości internetowej.

Taka karta ma też zastosowanie w stosunku do osób pomagającym osobom niepełnosprawnym i seniorom mającym problem z poruszaniem się. Osoba niepełnosprawna lub senior/ka będący posiadaczem karty płatniczej (karta główna), wskazuje jako użytkownika (karta dodatkowa) osobę, która ma prawo do korzystania z karty w przypadku dokonywania płatności lub pobierania pieniędzy w imieniu i na rzecz tej osoby niepełnosprawnej lub seniora/rki.

Aktualna oferta banków

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

doradca prezesa ZBP

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Dudkiewicz

Doradca podatkowy, agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK