REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podział kart płatniczych

REKLAMA

REKLAMA

Bankowe karty płatnicze dzielą się na karty: bankomatowe, debetowe, obciążeniowe, kredytowe i przedpłacone.

Karty bankomatowe

Karta bankomatowa służy do wypłat gotówki w bankomatach. Przy jej pomocy można jednak nie tylko pobrać pieniądze, ale również sprawdzić stan rachunku, wydrukować historię transakcji lub zmienić kod PIN. Nie można nią natomiast płacić, ani nawet doładowywać konta telefonu komórkowego w terminalu. Ponieważ funkcjonalność kart bankomatowych jest ograniczona, banki wydają na ogół karty płatnicze, które pełnią również funkcje karty bankomatowej.

REKLAMA

Karty debetowe

REKLAMA

Karta debetowa wydawana jest do rachunku bankowego. Można nią płacić w punktach handlowo-usługowych do wysokości stanu konta, dostępnego limitu debetowego i kredytu odnawialnego. Można też wypłacać pieniądze z bankomatu. Transakcje są rozliczane zaraz po otrzymaniu przez bank informacji o jej przeprowadzeniu. Oznacza to, że rachunek posiadacza karty, który płacił kartą debetową, będzie od razu obciążony tą kwotą.

Karta wymaga autoryzacji, czyli sprawdzenia autentyczności oraz dostępności środków zgromadzonych na rachunku. W wyniku autoryzacji zakładana jest również blokada wysokości kwoty transakcji, co uniemożliwia przekroczenie salda rachunku.

Karty obciążeniowe

Karta obciążeniowa najczęściej wydawana jest do rachunku bankowego. Jej posiadacz może w ciągu miesiąca przeprowadzać transakcje do wysokości przyznanego mu limitu, niezależnie od kwoty jaka znajduje się na rachunku. Wyznaczonego dnia bank zsumuje wszystkie transakcje i obciąży kwotą transakcji rachunek posiadacza karty. Tego dnia na rachunku muszą się więc znajdować środki w odpowiedniej wysokości. Karta obciążeniowa jest podobna do karty kredytowej, ponieważ jej posiadacz wydaje pieniądze, których nie posiada na rachunku. Różnica polega na tym, że raz w miesiącu trzeba spłacić całe zadłużenie, a nie jego część. W przypadku niespłacenia karta może zostać zablokowana. Są też karty obciążeniowe niepowiązane z rachunkiem bankowym.

Karty kredytowe

Karta kredytowa nie jest związana z kontem osobistym. Bank wydając ją przyznaje limit, w ramach którego posiadacz karty może zawierać transakcje bezgotówkowe i pobierać gotówkę w bankomatach. W dniu rozliczenia, który ma miejsce raz w miesiącu, dług może być spłacony w całości lub tylko w części. Niespłacona kwota będzie stanowiła oprocentowany kredyt. Wysokość kredytowania – wysokość maksymalnego limitu jaki przyznaje bank – uzależniona jest od zarobków klienta. Transakcje bezgotówkowe (płatności w punktach handlowo-usługowych) są bezprowizyjne. Za pobranie gotówki z bankomatu na ogół się płaci. Może to być procent od pobranej sumy lub stała opłata.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porównaj oferty banków

Karty przedpłacone

Karta przepłacona nazywana jest również kartą wstępnie opłaconą lub elektroniczną portmonetką (ang. Electronic Purse). Można z niej korzystać tylko po uprzednim zasileniu. Działa jak karta telefoniczna lub miejska, z tą różnicą, że jej posiadacz sam decyduje jakiej wysokości kwotę na nią przelać. Karta przedpłacona nie jest powiązana z rachunkiem bankowym. Znakomicie sprawdza się przy płatnościach np. przez Internet.

Karty wirtualne

Karta wirtualna jest stosowana do płatności w sieci, zamówieniach telefonicznych i pocztowych. Aby z niej skorzystać, wystarczy załadować ją wybraną kwotą z własnego konta bankowego. Po dokonaniu transakcji karta wirtualna zostaje opróżniona, dzięki czemu nawet, gdy ktoś pozna jej numer, nie będzie mógł z niej skorzystać.

Kartą wirtualną nie można płacić w zwykłym sklepie, ani wypłacić gotówki z bankomatu.

Karty lojalnościowe

Karty lojalnościowe wiążą ich posiadacza z bankiem lub inną instytucją systemem punktów premiowych przyznawanych za każdą transakcję. Karty takie są często wydawane we współpracy z firmami komercyjnymi (co-branded cards), np. siecią supermarketów, w której posiadacz karty może uzyskać specjalne zniżki, klubami (affinity cards) lub organizacjami społecznymi (charity cards).

Wybierz kartę kredytową

Comperia.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA