| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Bezpieczeństwo > Karty płatnicze bezpieczniejsze od kont internetowych

Karty płatnicze bezpieczniejsze od kont internetowych

Banki ponoszą odpowiedzialność tylko za nieautoryzowane korzystanie z elektronicznych kart płatniczych. Prawo nie mówi nic natomiast o odpowiedzialności banków za oszukańcze przelewy w Internecie.

Ani prawo bankowe, ani ustawa o elektronicznych instrumentach płatniczych nie uregulowały odpowiedzialności banków związanej z ryzykiem transakcji związanych z użytkowaniem kont internetowych. Przepisy ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych określają jedynie odpowiedzialność banków za nieautoryzowane użycie kart płatniczych. Banki twierdzą, że zabezpieczenia przed włamaniami hakerów są niezawodne.

Luka prawna

- Do tej pory nie było potrzeby tworzenia prawnej ochrony transakcji na kontach internetowych - twierdzą eksperci Związku Banków Polskich.

Przypadków kradzieży pieniędzy z kont elektronicznych jest, ich zdaniem, mało w porównaniu z oszukańczymi transakcjami za pomocą kart płatniczych. Dlatego prawo bankowe nic nie mówi o odpowiedzialności za ryzyka związane z wykonywaniem przelewów w internecie.

- Nie ma podstaw, by Polska występowała przed szereg i tworzyła przepisy w tym zakresie, tym bardziej że zabezpieczenia operacji na kontach internetowych w bankach są solidne - wskazuje Jerzy Bańka, dyrektor ds. legislacyjno-prawnych w Związku Banków Polskich.

Przeciwnego zdania jest Robert Kępczyński, starszy konsultant IBM Polska, który twierdzi, że ryzyko utraty środków z internetowych kont już dziś jest znaczne i stale rośnie.

Nieautoryzowane przelewy

Po przelewie wykonanym on-line nie pozostają trwałe ślady materialne.

- Nie ma żadnych danych zarówno po stronie banku, jak i po stronie klienta, które pozwoliłyby odtworzyć przeprowadzoną operację; jedynie zapisy na dyskach bankowych komputerów, które można łatwo zmienić - zauważa Robert Kępczyński.

Taka sytuacja uniemożliwia, jego zdaniem, skuteczne reklamowanie ewentualnych nieautoryzowanych transakcji. Tymczasem ryzyko ich wystąpienia rośnie z każdym miesiącem wraz z nabywaniem przez hakerów i internetowych oszustów wprawy.

Banki starają się ograniczać ryzyko nieautoryzowanych przelewów on-line, wpisując do umów z klientami zasady bezpiecznego użytkowania internetowego konta. Jednak ich przestrzeganie nie eliminuje ryzyka.

W przypadku nieupoważnionego użycia karty płatniczej banki gwarantują ich użytkownikom ochronę. Wynika to z ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych. Zgodnie z jej przepisami, banki ponoszą odpowiedzialność za nieupoważnione użycie karty po jej zastrzeżeniu powyżej kwoty stanowiącej równowartość 150 euro. Ochrona jest świadczona przez banki, pod warunkiem że użytkownik należycie chronił kartę i PIN oraz niezwłocznie zgłosił fakt jej utraty lub zniszczenia. Użytkownik powinien też wypełnić inne warunki, określone w ustawie i w regulacjach banku. W przypadku prawdopodobieństwa skradzenia karty należy ten fakt niezwłocznie zgłosić na policję i uzyskać od policji dokument potwierdzający zgłoszenie.

Porównaj konta osobiste

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Gos

Prawnik w KONDRAT Kancelarii Prawno-Patentowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK