| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Bezpieczeństwo > Kradzież karty płatniczej

Kradzież karty płatniczej

Jeżeli skradziono ci kartę płatniczą powinieneś od razu ją zastrzec. Upewnij się jednak czy to wystarczy. Sprawdź do jakiej kwoty Twoje pieniądze są bezpieczne.

Posiadacza karty płatniczej obciążają operacje dokonane z użyciem utraconej karty płatniczej do czasu zgłoszenia wydawcy jej utraty. Jednak istnieje górna granica odpowiedzialności. Posiadacz karty odpowiada tylko do kwoty stanowiącej równowartość 150 EUR. Kwota ta jest obliczana wg oblicza się według średniego kursu EUR ogłaszanego przez NBP, obowiązującego w dniu dokonania zgłoszenia.

Takie ograniczenie nie ma zastosowania w przypadku operacji, do których doszło z winy posiadacza lub użytkownika. Szczególnie jeżeli nie przechowywano karty płatniczej i nie chroniono kodu identyfikacyjnego (PIN), z zachowaniem należytej staranności lub nie zgłoszono do banku niezgodności w zestawieniu operacji. Posiadacz karty płatniczej ma obowiązek dokonać takiego zgłoszenia zawsze, gdy błędy w wyciągu salda. Zgłoszenie powinno nastąpić w terminie określonym w umowie. Nie może być on jednak krótszy niż 14 dni od dnia otrzymania zestawienia. W tym miejscu należy nadmienić, że posiadacz karty pątniczej ma obowiązek poinformować bank o tym, że nie dostał w ogóle zestawienia operacji wykonanych w ramach jego rachunku bankowego. Nawet po dokonaniu zgłoszenia kradzieży karty płatniczej posiadacz jej może odpowiadać za wszystkie operacje dokonane przy jej użyciu. Jeżeli doszło do nich z winy umyślnej jego lub użytkownika.

Posiadacza obciążają operacje dokonane przez osoby, którym udostępnił kartę płatniczą lub ujawnił kod PIN.

Posiadacza nie obciążają operacje jeżeli karta płatnicza została wykorzystana bez fizycznego przedstawienia i elektronicznej identyfikacji posiadacza lub bez złożenia przez niego własnoręcznego podpisu na dokumencie obciążeniowym. Użycie kodu identyfikacyjnego nie wystarcza do obciążenia posiadacza zakwestionowaną przez niego operacją, chyba że został złożony bezpieczny podpis elektroniczny. Niekiedy może zaistnieć konieczność zwrotu wykorzystanych środków pieniężnych. Ma to miejsce, gdy operacje dokonane zostały na odległość, a karta płatnicza została wykorzystana bez fizycznego przedstawienia. Ale taka odpowiedzialność posiadacza karty płatniczej musi być wyraźnie określona w umowie.

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 12 września 2002 r. o elektronicznych instrumentach płatniczych (Dz. U. nr 169, poz.1385 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Teper

Adwokat amerykański

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK