REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozsądnie korzystać z karty kredytowej

Regina Anam

REKLAMA

REKLAMA

Karta kredytowa jest jednym z popularniejszych produktów bankowych. Umożliwia szybkie pożyczenie drobnej sumy od banku, który nam ją wydał. Jednakże nierozsądne korzystanie z karty może być powodem finansowych tarapatów. Jak się przed nimi ustrzec?

Karta kredytowa umożliwia zaciągnięcie kredytu na specjalnych zasadach. Jak to działa? Bank wydający kartę przyznaje do niej limit kredytowy, który określa na podstawie dochodów. Właśnie ten limit kredytowy wyznacza nam pewną granicę. Oznacza to, że możemy zadłużać się jedynie do wysokości przyznanego limitu. I nie ma tu znaczenia, czy w danym momencie mamy jakieś pieniądze na koncie czy nie. Dodatkowo limit ten ma charakter odnawialny, czyli każda dokonana transakcja kartą zmniejsza go, a każda spłata już zaciągniętego zadłużenia ponownie go zwiększa.

REKLAMA

Niby wszystko wygląda prosto, jednak warto zwrócić uwagę na parę rzeczy, aby nie przecenić swoich możliwości finansowych.

Po pierwsze sprawdź opłaty

Na tym świecie nie ma nic za darmo i bank bynajmniej nie zaoferuje nam swoich pieniędzy altruistycznie. Tak więc podczas wyboru karty, sprawdź, ile zapłacisz za jej używanie. Wysokość rocznej opłaty uzależniona jest od banku i rodzaju karty. Przeważnie koszt korzystania z jej dobrodziejstw wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Aby nie popaść w kłopoty spłacaj całość zadłużenia w terminie. Jest on wskazany na wyciągu bankowym, który dostajesz co miesiąc. Możesz także ustawić sobie opcję, dzięki której bank sam będzie automatycznie pobierał należną opłatę z Twojego konta bankowego. Jak to jest w przypadku każdego zadłużenia, jeśli się spóźnisz z zapłatą, musisz się liczyć z karą w postaci odsetek za każdy dzień zwłoki.

Zobacz także co jeszcze Warto wiedzieć o kartach kredytowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tylko 50 dni darmowych

Masz już kartę i chcesz z niej skorzystać? Upewnij się najpierw, czy wiesz jak wysoko oprocentowany jest kredyt. Bo na pewno banki naliczają sobie oprocentowanie i na pewno jest ono wysokie. Przeważnie oscyluje ono w granicach 20 proc. rocznie (oprocentowanie nie może przekroczyć 4-krotności stopy lombardowej). Wiedza ta może zmobilizować Cię do tego, aby nie zaciągać większego kredytu niż będziesz w stanie spłacić… przynajmniej w ciągu 50 dni. Dlaczego akurat tylu? Gdyż przeważnie tyle banki dają nam czasu na spłacenie kredytu bez konieczności płacenia odsetek za wykorzystane pieniądze. Jest to tak zwanym okres bezodsetkowy, na który składają się:
• okres rozliczeniowy (zwykle 30 dni) i
• „grace period”, np. 24 dni, który biegnie od daty upływu okresu rozliczeniowego (data wystawienia wyciągu) do terminu (wskazanego na wyciągu) obowiązkowej spłaty naszego zadłużenia.

Pamiętajmy o tym, że okres bezodsetkowy jest liczony zawsze od dnia rozpoczęcia cyklu rozliczeniowego, a nie od dnia dokonania poszczególnych transakcji.

Przeczytaj także: Bezpieczna karta kredytowa

Przykładowo Twój okres rozliczeniowy rozpoczyna się z 2. marca. Jeśli tego dnia wybierzesz się na zakupy i wydasz 560 zł, za które zapłacisz kartą, masz 30 dni plus grace period (np. 20 dni), czyli w sumie 50 dni na spłatę tego zadłużenia. Jeśli jednak wybierzesz się na zakupy nie 2. a 22. marca – na spłatę zadłużenia masz 10 dni plus grace period, czyli razem 30 dni.

Nie mamy pieniędzy na spłatę – co teraz

REKLAMA

Jeżeli zdarzyło Ci się przecenić swoje możliwości i zadłużyłeś się na kwotę większą niż jesteś w stanie oddać to nie panikuj. Na początku koniecznie postaraj się spłacić w terminie tzw. kwotę minimalną ustaloną przez bank. Jest ona widoczna na wyciągu bankowym. Wynosi ona przeważnie 5 proc. pożyczonej kwoty, ale nie mniej niż 20-50 zł. Jeśli jej nie spłacisz, bank poza odsetkami może pobrać także dodatkową opłatę.

Jeśli nie masz pieniędzy nawet na to, aby spłacić kwotę minimalną i nie zapowiada się, żeby sytuacja szybko się zmieniła, skontaktuj się jak najszybciej z bankiem. W jego interesie jest, aby dług został spłacony, prędzej czy później. Z tego względu nie masz co się bać. Bank pomoże Ci ustalić rozsądny plan działania, aby wyciągnąć Cię z dołka.

Bankomatom powiedz NIE

Karty kredytowe to nie karty płatnicze, dlatego używaj je tylko do transakcji bezgotówkowych. Płać nią w sklepach czy restauracjach, lecz nie wypłacaj gotówki! Dlaczego? Banki pobierają wysokie prowizje w przypadku wypłaty gotówki kartą kredytową z bankomatu.

Ponadto wypłata ta jest zadłużeniem, które nie podlega z reguły okresowi bezodsetkowemu! Oznacza to, że jeżeli weźmiesz pieniądze z bankomatu, zapłacisz odsetki od pobranej kwoty za każdy dzień do chwili spłaty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA