| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Jak założyć firmę > Zatrudnianie > Jak zatrudnić na czas wykonania określonej pracy

Jak zatrudnić na czas wykonania określonej pracy

Zdarzają się sytuacje, gdy strony nie są w stanie określić czasu wykonania danej pracy, a ich zamiarem nie jest zawarcie umowy bezterminowej. Najlepszym wówczas rozwiązaniem jest podpisanie umowy na czas wykonania określonej pracy.


Możliwości zawarcia takiej klauzuli nie przewidziano natomiast w przypadku umowy zawartej na czas wykonania określonej pracy (przykład). W umowie tej termin końcowy wyznacza bowiem wykonanie określonego zadania, z nadejściem którego umowa rozwiązuje się. Wbrew jednak pozorom umowa tego rodzaju jest bardziej ustabilizowana z tego punktu widzenia, że jej wcześniejsze rozwiązanie jest znacznie ograniczone.


PRZYKŁAD

UMOWY NIE MOŻNA WYPOWIEDZIEĆ

Strony zawarły na sezon grzewczy umowę na czas wykonania określonej pracy, począwszy od 1 października 2006 r. Z uwagi na modernizację systemu grzewczego w zakładzie pracodawca chciałby ją rozwiązać wcześniej, przed terminem wykonania określonej pracy. W opisanej sytuacji pracodawca nie ma takiej możliwości. Mógłby uczynić to tylko w razie upadłości lub likwidacji, w trybie bezzwłocznym z winy pracownika lub z przyczyn przez niego niezawinionych lub w razie wypowiadania pracownikom stosunków pracy w ramach grupowego zwolnienia. Jeżeli żadna z tych okoliczności nie zachodzi, możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy stwarza jedynie porozumienie stron. Ten tryb wymaga jednak zgodnej woli obu stron, a to oznacza, że pracownik musi wyrazić zgodę na wcześniejsze rozwiązanie umowy. Jeżeli zgody takiej nie będzie, umowa rozwiąże się z dniem zakończenia sezonu grzewczego.


W wyjątkowych sytuacjach umowa tego rodzaju może rozwiązać się przed dniem wykonania określonej pracy. Dotyczy to zwolnień grupowych, kiedy to każda ze stron może rozwiązać umowę o pracę zawartą na czas wykonania określonej pracy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Drugi wyjątek stanowi upadłość lub likwidacja pracodawcy. Również w takim przypadku umowa na czas wykonania określonej pracy może być rozwiązana za dwutygodniowym wypowiedzeniem (art. 411 par. 2 k.p.).


Natomiast w każdym czasie strony mogą zakończyć umowę na zasadzie porozumienia. W zakresie tego trybu rozwiązywania umów nie ma bowiem żadnych ograniczeń. Możliwe jest także rozwiązanie tego rodzaju umowy przez pracodawcę z winy pracownika na mocy art. 52 par. 1 k.p. lub z przyczyn przez niego niezawinionych (art. 53 par. 1 k.p.). Także pracownik może niezwłocznie rozwiązać taką umowę z winy pracodawcy.


Dla uzupełnienia należy dodać, że odstępstwem od zasady, że umowa na czas określony rozwiązuje się z upływem terminu, na jaki ją zawarto, jest także sytuacja, w której pomimo uzgodnienia okresu jej trwania umowa ulega przedłużeniu. Stanowi o tym art. 177 par. 3 k.p., który normuje sytuację kobiet ciężarnych i korzystających z urlopu macierzyńskiego, zatrudnionych na podstawie umowy okresowej.

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK