| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Jak założyć firmę > Podejmowanie Działalności > Nietypowe formy działalności gospodarczej

Nietypowe formy działalności gospodarczej

Prawo oferuje przy tym całą paletę możliwości i form prowadzenia działalności gospodarczej. Są między nimi formy niezwykle popularne, takie jak spółka cywilna, jawna czy z o.o., ale są też nietypowe, jak choćby spółki komandytowe czy komandytowo-akcyjne.


Prawo uczestniczenia w walnym zgromadzeniu ma akcjonariusz oraz komplementariusz także w przypadku, gdy nie jest akcjonariuszem. Każda akcja objęta lub nabyta przez osobę, która nie jest komplementariuszem, daje prawo do jednego głosu, chyba że statut stanowi inaczej. Nie można całkowicie pozbawić akcjonariusza prawa głosu. Każda akcja objęta lub nabyta przez komplementariusza daje prawo do jednego głosu.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ZAPAMIĘTAJ

Rada nadzorcza chroni interesy spółki. Może np. wytoczyć w jej imieniu powództwo o odszkodowanie przeciwko komplementariuszom niepozbawionym prawa do prowadzenia spraw spółki lub jej reprezentowania.


Wspólnicy spółek komandytowych oraz komandytowo-akcyjnych płacą podatek dochodowy na zasadach analogicznych jak osoby posiadające udziały w spółce cywilnej. Z punktu widzenia rozliczeń podatkowych nie ma znaczenia ich ograniczona odpowiedzialność wobec osób trzecich. Omawiamy spółki osobowe, co oznacza, że nie są one podatnikami - są to po prostu wspólnicy. Warto podkreślić, że wspólnikami mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne - w związku z tym będą one podlegać opodatkowaniu według ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) lub ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.). W przypadku osób fizycznych wspólnicy - tak komplementariusze, jak i komandytariusze - opodatkowani są na zasadach analogicznych jak wspólnicy innych spółek osobowych. Artykuł 5a pkt 6 u.p.d.o.f. definiuje pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej. Jest to działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 u.p.d.o.f. Z kolei w myśl art. 8 ust. 1 u.p.d.o.f. przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, przedsięwzięcia, posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Przychód osiągnięty przez wspólnika z tytułu uczestnictwa w spółce osobowej jest przychodem z działalności gospodarczej. Nie ma zatem przeszkód do opodatkowania zysków 19% podatkiem liniowym. Osoby prawne będące wspólnikami spółki komandytowej (czy też innej spółki osobowej) rozliczają przychody i koszty zgodnie z art. 5 u.p.d.o.p.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Strategii

Ekspert w zakresie warsztatów dla firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK