| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Jak założyć firmę > Podejmowanie Działalności > Nietypowe formy działalności gospodarczej

Nietypowe formy działalności gospodarczej

Prawo oferuje przy tym całą paletę możliwości i form prowadzenia działalności gospodarczej. Są między nimi formy niezwykle popularne, takie jak spółka cywilna, jawna czy z o.o., ale są też nietypowe, jak choćby spółki komandytowe czy komandytowo-akcyjne.


Jeżeli umowa spółki dopuszcza przyjęcie nowego komplementariusza, dotychczasowy komandytariusz może uzyskać ten status (ewentualnie osoba trzecia może przystąpić do spółki) za zgodą wszystkich dotychczasowych wspólników. W przypadku zawarcia umowy spółki komandytowej z osobą prowadzącą przedsiębiorstwo we własnym imieniu i na własny rachunek, komandytariusz odpowiada także za zobowiązania powstałe przy prowadzeniu tego przedsiębiorstwa, a istniejące w chwili wpisu spółki do rejestru.


ZAPAMIĘTAJ

Obniżenie sumy komandytowej nie ma skutku wobec wierzycieli, których wierzytelności powstały przed chwilą wpisania obniżenia do rejestru.


Spółkę reprezentują komplementariusze, których z mocy umowy albo orzeczenia sądu nie pozbawiono prawa reprezentowania. Komandytariusz może ją reprezentować jedynie jako pełnomocnik. Jeżeli dokona w imieniu spółki czynności prawnej, nie ujawniając swojego pełnomocnictwa, odpowiada za jej skutki wobec osób trzecich bez ograniczenia; dotyczy to także reprezentowania spółki przez komandytariusza, który nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres. W takiej sytuacji odpadają zatem wszelkie limity, a nierozważny komandytariusz może być pociągnięty do pełnej odpowiedzialności - w efekcie będzie odpowiadał za wszelkie skutki swych działań.


Warto podkreślić, że komandytariusz ma prawo żądać odpisu sprawozdania finansowego za rok obrotowy oraz przeglądać księgi i dokumenty celem sprawdzenia jego rzetelności. Na wypadek konfliktu sąd rejestrowy może zarządzić w każdym czasie udostępnienie mu sprawozdania lub złożenie innych wyjaśnień, jak również dopuścić go do przejrzenia ksiąg i dokumentów. Co istotne, umowa spółki nie może wyłączyć ani ograniczyć wskazanych uprawnień.


Następną ważną kwestią są stosunki wewnętrzne w firmie, czyli - jak to określa kodeks - „prowadzenie spraw spółki”. Podstawową zasadą jest pozbawienie komandytariusza tego prawa, jednak w sprawach przekraczających zakres zwykłych czynności wymagana jest jego zgoda. Oczywiście problematyczna może być klauzula przekroczenia zwykłych czynności.

Chodzi tu po prostu o takie działania, które nie stanowią nadzwyczajnych i ekstraordynaryjnych zdarzeń w życiu spółki. Jeśli firma handluje komputerami, to sprzedaż samochodu z pewnością przekracza ten zakres. W przypadku zbycia ogółu praw i obowiązków komandytariusza na nabywcę nie przechodzi prawo do prowadzenia spraw spółki. Komandytariusz uczestniczy w zysku proporcjonalnie do rzeczywiście wniesionego wkładu, chyba że umowa stanowi inaczej. Zysk za dany rok obrotowy jest przeznaczany w pierwszej kolejności na uzupełnienie wkładu. W razie wątpliwości komandytariusz uczestniczy w stracie jedynie do wartości umówionego wkładu.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK