| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Jak założyć firmę > Podejmowanie Działalności > Nietypowe formy działalności gospodarczej

Nietypowe formy działalności gospodarczej

Prawo oferuje przy tym całą paletę możliwości i form prowadzenia działalności gospodarczej. Są między nimi formy niezwykle popularne, takie jak spółka cywilna, jawna czy z o.o., ale są też nietypowe, jak choćby spółki komandytowe czy komandytowo-akcyjne.


Jeżeli wkładem komandytariusza jest w całości lub w części świadczenie niepieniężne, umowa określa przedmiot tego świadczenia (aport), jego wartość, jak również osobę wspólnika. Zobowiązanie do wykonania pracy lub świadczenia usług na rzecz spółki oraz wynagrodzenie za usługi świadczone przy powstaniu spółki nie mogą stanowić wkładu komandytariusza, chyba że wartość jego innych wkładów nie jest niższa od sumy komandytowej. Jeżeli komplementariuszem jest spółka z o.o. lub akcyjna, zaś komandytariuszem jest wspólnik tej spółki, wkładu komandytariusza nie mogą stanowić jego udziały w tej spółce z o.o. lub akcje tej spółki akcyjnej. Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, wkład komandytariusza może być wniesiony w wartości niższej niż suma komandytowa.


Spółka powstaje z chwilą wpisu do rejestru. Trzeba podkreślić, że osoby, które działały w jej imieniu po jej zawiązaniu, a przed wpisem do rejestru, odpowiadają solidarnie. Analogicznie jest zresztą także w spółce komandytowo-akcyjnej. Oznacza to, że można dochodzić całej zapłaty od którejkolwiek z tych osób, a wybór zobowiązanego zależy tylko i wyłącznie od wierzyciela. Naturalnie wybierze on osobę, która daje najlepszą gwarancję spłaty zadłużenia. Zgłoszenia do KRS dokonujemy na formularzu KRS-W1, uiszczając jednocześnie 1000 zł opłaty. Powinno ono zawierać: firmę, siedzibę i adres spółki, przedmiot działalności, nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) wspólników, a także okoliczności dotyczące ograniczenia zdolności wspólnika do czynności prawnych (jeżeli istnieją), nazwiska i imiona osób uprawnionych do reprezentowania spółki i sposób reprezentacji, w przypadku gdy komplementariusze powierzyli tylko niektórym spośród siebie prowadzenie spraw spółki - zaznaczenie tej okoliczności, wreszcie sumę komandytową. Wszelkie zmiany danych powinny zostać zgłoszone sądowi rejestrowemu.


Dalej przepisy statuują bardzo ważną zasadę, zgodnie z którą komandytariusz odpowiada za zobowiązania spółki wobec jej wierzycieli tylko do wysokości sumy komandytowej. Jest on jednak wolny od odpowiedzialności w granicach wartości wkładu wniesionego do spółki. Tak naprawdę jego odpowiedzialność jest zatem bardzo niewielka i podlega podwójnemu ograniczeniu. Minusem jest fakt, że ma niewielki wpływ na sprawy spółki. Innymi słowy, jest to taki „szczątkowy” akcjonariusz. Warto podkreślić, że w przypadku zwrotu wkładu odpowiedzialność zostaje przywrócona w wysokości równej wartości dokonanego zwrotu. Prawo chroni jeszcze wierzycieli w bardziej dosadny sposób - w przypadku uszczuplenia majątku spółki przez stratę uważa się za zwrot wkładu w stosunku do wierzycieli każdą wypłatę dokonaną na rzecz komandytariusza przed uzupełnieniem wkładu do pierwotnej wartości określonej w umowie. Komandytariusz nie jest jednak obowiązany do zwrotu tego, co pobrał tytułem zysku na podstawie sprawozdania finansowego, chyba że działał w złej wierze (wiedział o ciężkiej sytuacji firmy).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK