| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Jak założyć firmę > Podejmowanie Działalności > Nietypowe formy działalności gospodarczej

Nietypowe formy działalności gospodarczej

Prawo oferuje przy tym całą paletę możliwości i form prowadzenia działalności gospodarczej. Są między nimi formy niezwykle popularne, takie jak spółka cywilna, jawna czy z o.o., ale są też nietypowe, jak choćby spółki komandytowe czy komandytowo-akcyjne.


ZAPAMIĘTAJ

- Spadkobierca może zgłosić żądanie w terminie sześciu miesięcy, licząc od dnia stwierdzenia nabycia spadku. Zgłoszenia trzeba dokonać w formie pisma adresowanego do pozostałych wspólników.

- Spółka, uwzględniając żądanie spadkobiercy, powinna wykonać wszystkie związane z przekształceniem obowiązki.


Ogólnie o odpowiedzialności


Warto podkreślić, że wspólnicy spółki przekształcanej odpowiadają za zobowiązania spółki powstałe przed dniem przekształcenia na dotychczasowych zasadach przez trzy lata, licząc od tego dnia. Ma to takie znaczenie, że - jak już wiemy - komandytariusz jest uprzywilejowany w swym obciążeniu długami spółki. Prawo chroni w ten sposób interesy osób trzecich, które niekoniecznie muszą być świadome zachodzących w firmie procesów. Jak wskazał SA w Warszawie w wyroku z 21 grudnia 2006 r. (sygn. akt VI ACa 565/06, Rejent z 2006 r. nr 12, poz. 193): nie za każde zobowiązanie przekształcanej spółki osobowej odpowiadają dawni wspólnicy, zależy to bowiem od rodzaju kontraktu. Zasadniczą kwestią jest moment powstania długu. Wskazana odpowiedzialność ma charakter subsydiarny, co jest cechą charakterystyczną spółki jawnej. Każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką. Prawo zawiera jednak zastrzeżenie, iż wierzyciel spółki może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika w przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna. Innymi słowy, odpowiedzialność wspólnika polega na tym, że w pierwszej kolejności odpowiada spółka, a dopiero wtedy, gdy z jej majątku nie uda się zaspokoić wierzyciela - jej wspólnicy. Taka konstrukcja nie stanowi jednak przeszkody do wniesienia powództwa przeciwko wspólnikowi, zanim egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna. Oczywiście przy wskazanym przekształceniu w trybie art. 583 k.s.h. omówione zasady znajdą tylko ograniczone zastosowanie, warto jednak wiedzieć, że spółki osobowe tylko na zewnątrz są monolitem, jeśli chodzi o zadłużenie, natomiast stosunki wewnętrzne bywają już bardzo pogmatwane. Zadania nie ułatwia też ich tzw. ułomna osobowość prawna - są podmiotami praw i obowiązków, ale tylko w pewnym wyznaczonym przez prawo zakresie (pełną osobowością cieszą się w polskim prawie tylko spółki z o.o. i akcyjne).


Adam Malinowski

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Skórski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK