| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Słownik

FIFO

Aktualizacja: 24.02.2010

FIFO (ang. First In, First Out) – Pierwsze przyszło, pierwsze wyszło. Jest to metoda wyceny zapasów w gospodarce magazynowej. Stosuje się ją również przy ustalaniu kosztu nabycia akcji i innych papierów wartościowych, czy jednostek uczestnictwa jeżeli nie jest możliwa identyfikacja tych aktywów. »

Rynek pieniężny

Aktualizacja: 16.11.2009

Rynek pieniężny (ang. money market) - jest to część rynku finansowego na którym handluje się krótkoterminowymi instrumentami finansowymi, tzn. o terminie zapadalności do 1 roku. »

Fundusz parasolowy

Aktualizacja: 25.01.2010

Fundusz parasolowy – fundusz inwestycyjny, w skład którego wchodzą wydzielone subfundusze. Każdy z subfunduszy może prowadzić odrębną politykę inwestycyjną. »

FIZ

Aktualizacja: 25.01.2010

FIZ – fundusz inwestycyjny zamknięty. »

Certyfikat inwestycyjny

Aktualizacja: 26.01.2010

Certyfikat inwestycyjny - papier wartościowy emitowany przez fundusz inwestycyjny zamknięty. »

Cena odkupienia jednostki uczestnictwa

Aktualizacja: 30.03.2009

Cena odkupienia jednostki uczestnictwa - cena, po jakiej fundusz odkupuje jednostki od uczestnika. Zazwyczaj jest to cena netto, po uwzględnieniu podatku od zysków kapitałowych »

Cena nabycia jednostki uczestnictwa

Aktualizacja: 30.03.2009

Cena nabycia jednostki uczestnictwa - cena, za jaką uczestnik nabywa jednostki funduszu. Zazwyczaj jest to cena brutto, z opłatą manipulacyjną »

C/WK

Aktualizacja: 29.08.2009

C/WK (ang. P/BV, Price/Book Value) – cena do wartości księgowej, jeden z głównych wskaźników giełdowych opisujących wartość akcji. Obrazuje jak drogie są akcje wobec wartości księgowej przedsiębiorstwa. »

C/Z

Aktualizacja: 29.08.2009

C/Z (ang. P/E, Price Earnings Ratio) - Cena do zysku, jeden z podstawowych wskaźników giełdowych, obrazuje jak drogie są akcje wobec zysku netto przedsiębiorstwa. »

GPW

Aktualizacja: 29.03.2009

GPW - Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. »

Warset

Aktualizacja: 29.03.2009

Warset - system informatyczny obsługujący notowania giełdowe na GPW. »

Punkt bazowy

Aktualizacja: 11.11.2009

Punkt bazowy (ang. basis point) – jest to jedna setna procenta w odniesieniu do stóp procentowych lub jedna setna punktu indeksu giełdowego w przypadku kontraktów terminowych. Zmiany stóp procentowych podaje się najczęściej w punktach bazowych. »

Wspólny rachunek małżeński

Aktualizacja: 11.11.2009

Wspólny rachunek małżeński, wspólny rejestr małżeński (WRM) - rejestr uczestników funduszu inwestycyjnego prowadzony dla małżonków pozostających we wspólnocie majątkowej. »

Opcja

Aktualizacja: 11.11.2009

Opcja – jest to instrument finansowy, za pomocą którego zabezpieczyć można cenę kupna lub sprzedaży określonych instrumentów bazowych (walut, surowców, akcji, indeksów giełdowych) w określonym czasie w zamian za opłatę. »

Dzień prawa do dywidendy

Aktualizacja: 11.11.2009

Dzień prawa do dywidendy – jest to dzień w którym akcjonariusz musi posiadać akcje, aby być uprawnionym do wypłaty dywidendy. Dzień prawa do dywidendy musi być zatwierdzony przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK