| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Wydatki na gospodarkę magazynową

Wydatki na gospodarkę magazynową

Centra logistyczne i magazynowe to około 44% rynku powierzchni użytkowej. Wartość produkcji budowlanej w tym sektorze w ciągu roku to 5 850,0 zł za m/m. W przypadku centrów na obszarach miasta, zapotrzebowanie jest wysokie (dostęp do rynków zbytu i sieci handlowych, logistycznych czy biznesowych), ale często kwota za wynajem jest zbyt wysoka.

Duże firmy, sieci i przedsiębiorstwa międzynarodowe wynajmują takie powierzchnie, aby zapewnić szybki i tańszy transport. To zjawisko jest charakterystyczne w przepadku dużych aglomeracji tj. Warszawa, Trójmiasto czy Kraków. Rozbudowana sieć sklepów na takich obszarach wymaga szybkich i terminowych dostaw, przy zachowaniu niskich kosztów.

Wiele produktów nie opłaca się transportować na duże odległości, przy dużej częstotliwości dostaw lepszym rozwiązaniem są magazyny w pobliżu miasta.  Nowe powierzchnie magazynowe w roku 2008 to 510 tys. m/m, rok później nastąpił znaczny spadek do 250 tys. m/m. Powodem była niestabilna sytuacja pieniądza oraz problemy rozliczeniowe w firmach.

Od początku kryzysu najmocniejsze ograniczenia dotyczyły wprowadzanych  i nowych inwestycji. Wiele zostało wycofanych, wiele restrukturyzowano. Firmy budowlane i deweloperskie musiały ponownie ocenić możliwości rynku, ceny, ryzyko i zyski. Firmy produkcyjne i usługowe zmieniły znacznie politykę wobec inwestycji (szczególnie bardzo kosztownych inwestycji budowlanych), środki zostały przesunięte na inwestycje odtworzeniowe, na modernizacje istniejących budynków.

Zobacz: W Polsce jest za mało mieszkań

Po recesji w 2009 firmy oceniły ograniczenia inwestycji jako zbyt wysokie, co od dwóch lat przekłada się na wzrost zapotrzebowania na powierzchnie magazynową i biurową, przekłada się na tworzenie centrów logistycznych i usługowych. Każda nowa inwestycje musi być poparta rachunkiem ryzyka, zysku kosztów. W przypadku korzystania ze środków unijnych lub państwowych trzeba odpowiednio przygotować inwestycję. W przypadku kredytowania bankowego warunki inwestycji również są bardziej restrykcyjne.

Ważne w przypadku inwestycji magazynowych są usługi outsourcingu i offschoring dla firm poprzez centra logistyczne. Obsługa magazynów i dostaw ma być oparta na niezależnych firmach. Takie centra mają oferować usługi firmom polskim i zagranicznym. Obsługa magazynowa w Polsce ma wspierać handel na wschód i południe firm międzynarodowych i zagranicznych. Wiele firm europejskich inwestuje w takie rozwiązanie, prognozuje się wzrost zapotrzebowania na powierzchnia magazynowe.

Oceniając wielkość powierzchni nie wynajętej jest to około 8%  magazynów, wzrost tej wartości utrzymuje się od 2008. Najważniejsze kryterium dla powierzchni magazynowej to dostępność do usług logistycznych i magazynowych, koszty transportu oraz jakość obiektu i cena.

Zobacz: Możliwa odwilż na rynku kredytów hipotecznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PrawoSocjalne.pl

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK