| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Czy akcje deweloperów dały zarobić w mijającym roku?

Czy akcje deweloperów dały zarobić w mijającym roku?

Wbrew powszechnym doniesieniom o kryzysie i konieczności zaciskania pasa, inwestujący w akcje mogą zaliczyć mijający rok do udanych. Podstawowy indeks WIG wzrośnie w ciągu 12 miesięcy o około 26%. Nieznacznie słabiej radził sobie indeks blue chipów – WIG20, który wzrośnie o około 20%. Warto sprawdzić czy akcje spółek deweloperskich również przyniosą zyski swoim akcjonariuszom.

Podobnie jak WIG i WIG20, branżowy indeks WIG – Deweloperzy prawdopodobnie również zakończy mijający rok na plusie mimo iż przez większość roku pozostawał w trendzie spadkowym. Będzie to pierwszy raz od 2009 r. kiedy poziom indeksu na koniec roku przewyższa jego stan z początku roku.

Bieżąca kondycja branży deweloperskiej nie jest najlepsza, a prognozy na kolejny rok nie mogą być hurraoptymistyczne. W chwili obecnej w największych miastach na rynku znajduje się rekordowa podaż nowych mieszkań. Ten fakt wraz z likwidacją programu Rodzina na swoim oraz co najmniej 6-miesięcznym oczekiwaniem na wejście w życie nowego programu wpłynie na wzrost rywalizacji o klienta, a przez to spadek cen mieszkań i marż deweloperów. Ponadto należy pamiętać o zwalniającej gospodarce i widmie dalszych wzrostów bezrobocia, co może zmniejszyć popyt na nowe mieszkania.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Tym niemniej mimo trudnej sytuacji w branży kilka spółek deweloperskich przyniosło w tym roku znaczne zyski swoim akcjonariuszom. Spośród 10 spółek notowanych na GPW o największej wartości księgowej akcji, najwyższe zyski w ujęciu rocznym przyniosły akcje Echo Investment (62%), Robyg (42%) oraz LC Corp (30%). Na drugim końcu stawki znalazły się Plaza Centers (-31%), Orco Property Group (-32%) oraz Gant Development (-36%). Jeśli chodzi o  ranking półrocznych stóp zwrotu z inwestycji w akcje deweloperów, to w tym przypadku liderem była spółka Globe Trade Centre, której akcje wzrosły na wartości o 55%.

Zobacz serwis: Finanse

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Jaworski

Specjalista do spraw IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK