| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Trendy w budownictwie krajów Unii Europejskiej

Trendy w budownictwie krajów Unii Europejskiej

Na rynku nieruchomości w Unii Europejskiej największe zyski czerpane są z wynajmu pomieszczeń, a tylko 10% stanowią zyski ze sprzedaży. Unijny rynek nieruchomości stale się rozwija, a wartość dodana tego rynku (wzrost wartości finansowej) w tym roku to 220 000 mln euro. Nowe inwestycje stanowią obecnie 140 000 mln euro.

Budownictwo w Unii Europejskiej

Największe zyski w budownictwie odnotowano w Niemczech: 29,7%, Wielkiej Brytanii 14,8% oraz Francji 14,5%.  Indeks produkcji budowlanej w 2010 spadł o 13%, ale kolejne lata przyniosły już lekką poprawę, głównie dla krajów będących liderami w branży budowlanej. Dalsze prognozy nie zwiastują jednak nic optymistycznego. Obecnie firmy opierają sprzedaż o zapasy produktów, a wydatki na nowe projekty i inwestycje są w tym momencie znacznie ograniczone. Rok 2011-2012 jest okresem przemian wewnętrznych dla firm oraz wprowadzania nowych strategii i planów działania.

Sektor publiczny w UE rocznie wydaje na obsługę nieruchomości 19% środków, na nowe inwestycje przeznacza jedynie 4% środków. Wysokie wydatki ponoszone są z tytułu wynajmu pomieszczeń i urządzeń. Koszty te są wysokie, lecz w porównaniu do dochodów z danej powierzchni zyski są znaczne i pozwalają na okresowe modernizacje i remonty. Inwestycje w wynajęte pomieszczenia są znaczne, jest to około 84% inwestycji w sektorze publicznym.

Wysokie koszty obsługi budynków publicznych szacuje się w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji oraz Hiszpanii i Włoszech. Wysokie koszty najmu pomieszczeń dla administracji ponoszone są w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji. Hiszpania i Niderlandy również ponoszą wysokie koszty obsługi budynków administracyjnych.

Od kilku lat w całej Unii wprowadzane są nowe rozwiązania budowlane, mające na celu oszczędzanie energii, obniżenie kosztów utrzymania (termomodernizacja – wymiana drzwi i okien oraz ocieplanie) i wzrost potencjalnego zysku (tworzenie sal konferencyjnych). Dla sektora publicznego przyczyną remontów i modernizacji jest przede wszystkim oszczędność kosztów użytkowania budynków oraz funkcje reprezentacyjne.

W latach 2010 – 2012 w Unii Europejskiej zauważa się wzrost zamówień budowlanych. Tendencja ta ma się utrzymać, jednak przez kolejne lata poziom ten będzie niski i niewystarczający dla rozwoju i modernizacji firm na szeroką skalę.  Zahamowanie produkcji oraz niski poziom zamówień w przemyśle przekłada się na całą gospodarkę. Przed 2009 przemysł był znacznym odbiorcą dla rynku budowlanego. Obecnie główną rolę odgrywają projekty budowlane „built to suit” (wykonanie na zamówienie, nie na sprzedaż czy wynajem). W okresie 2010/2012 nowe inwestycje budowlane oraz modernizacje w przemyśle są oparte o fundusze unijne. Na koleje lata przewiduje się dofinansowania dla energooszczędności oraz ochrony środowiska.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Warchoł

Prawnik, ekspert w dziedzinie postępowania egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK