| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Ustawa deweloperska 2012 - jak chroni kupującego?

Ustawa deweloperska 2012 - jak chroni kupującego?

Ustawa deweloperska 2012. Zastanawiasz się nad zakupem nieruchomości? Sprawdź, jak chroni cię nowa ustawa deweloperska.

Wraz z postępem i ukończeniem kolejnych etapów inwestycji, bank będzie udostępniał deweloperowi określoną część wpłaconych przez nas środków. Forma zamknięta powoduje natomiast, że deweloper otrzyma całość naszych środków po zakończeniu inwestycji.

Jak widać zatem, rachunek powierniczy jest bezpieczny zarówno dla jednej jak i drugiej strony transakcji. Deweloper ma pewność, że jeśli wywiąże się z postanowień umowy, otrzyma nasze pieniądze. My mamy natomiast pewność, że jeśli deweloper nie ukończy inwestycji, otrzymamy zwrot naszych środków z rachunku powierniczego.

Prospekt informacyjny, czyli lepiej poinformowany klient

Trzecią niezwykle istotną zmianą jest wprowadzenie tzw. prospektu informacyjnego. Deweloper ma obowiązek dostarczyć nam go przed zawarciem umowy. Prospekt powinien składać się z części ogólnej i indywidualnej. Ta pierwsza dostarczy nam dokładnych informacji o sytuacji prawnej i finansowej danej spółki, oraz planowanej przez nią inwestycji. Deweloper powinien dostarczyć nam opis inwestycji, informacje o sposobie jej finansowania, harmonogramie prac budowlanych i planowanych w pobliżu inwestycjach, co z kolei pomoże nabywcy w ustaleniu jak będzie w przyszłości wyglądało otoczenie. Cześć indywidualna natomiast to fakty dotyczące konkretnego lokalu. Warto podkreślić, że za niedopełnienie przez dewelopera obowiązku przedstawienia nabywcy prospektu, grożą mu surowe sankcje.

Polecamy: Ilu cudzoziemców kupuje polskie nieruchomości?

Klient może spać spokojnie

Nowa ustawa deweloperska wprowadza wiele pozytywnych zmian, które powodują, że klient może się czuć lepiej chroniony w przypadku zakupu nieruchomości. Jest tylko jeden minus – bezpieczeństwo będzie klienta kosztować trochę więcej niż dotychczas. Ustawa reguluje, że koszty umowy notarialnej będą ponoszone po połowie. Niestety nie informuje nas już o tym, kto będzie płacił za rachunek powierniczy oraz opracowywanie prospektów informacyjnych. Możemy się zatem spodziewać, że deweloperzy scedują te koszty na nas. Pamiętajmy jednak, że to nadal niewielkie obciążenie, za duże poczucie bezpieczeństwa, które zapewniają nam zmiany.

Wojciech Zieliński

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK