| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Mieszkania sprzedają się najszybciej wiosną

Mieszkania sprzedają się najszybciej wiosną

Marzec przyniósł znaczne skrócenie terminu oczekiwania na sprzedaż mieszkania na rynku wtórnym. Przeciętnie okres przed podpisaniem umowy to 3,5 miesiąca.

Na koniec warto zauważyć, że na marcowe skrócenie procesu sprzedaży wpływ mógł mieć też ponadstandardowy udział transakcji zawieranych bez udziału finansowania bankowego (23%). W ostatnich 12 miesiącach średnia wyniosła 18%. Rekordowo mało było ich natomiast w listopadzie, kiedy to tylko 7% mieszkań sprzedanych zostało za gotówkę.

Polecamy: Oglądamy co najmniej 5 mieszkań przed zakupem

Umowy przedwstępne

Wraz ze skracaniem się całego procesu sprzedaży, coraz mniej czasu potrzeba też było, aby podpisać umowę przedwstępną. Wstępne dane sugerują, że w przypadku transakcji zakończonych w marcu, od ogłoszenia chęci sprzedaży lokalu do podpisania umowy przedwstępnej mijały 82 dni, czyli niecałe trzy miesiące. Dla porównania  - w lutym i styczniu było to około 130 dni. Średnia dla ostatnich 12 miesięcy wynosi natomiast 93 dni.

Tegoroczny wynik jest jednak gorszy niż ten sprzed roku. W rekordowo szybkim marcu 2011 r. podpisywano umowy przedwstępne w zaledwie 56 dni od ogłoszenia chęci sprzedaży mieszkania. Okres od wprowadzenia oferty na rynek do podpisania umowy przedwstępnej to czas, jaki upływa na znalezienie drugiej strony transakcji.

Szybsze kredyty

Różnicę między długością całego procesu sprzedaży i czasem potrzebnym na zawarcie umowy przedwstępnej można w dużym uproszczeniu utożsamić z czasem, którego potrzebują kupujący na zdobycie finansowania transakcji. W marcu różnica ta wyniosła 27 dni. Dla porównania w lutym było to 30 dni, a średnia z ostatnich 12 miesięcy to 37 dni. Dane za trzeci miesiąc bieżącego roku sugerują więc, że proces kredytowy w bankach trwał krócej. Nie można jednak zapomnieć o tym, że udział transakcji gotówkowych był w marcu relatywnie wysoki, a taki stan wpływa na skrócenie okresu, który utożsamiamy z czasem potrzebnym na zdobycie finansowania transakcji.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK