REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co da nam zakup nieruchomości za granicą?

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Robert Latuszek
Warto pomyśleć o własnych nieruchomościach za granicą teraz, jeżeli chcemy złapać okazję. Fot. Fotolia
Warto pomyśleć o własnych nieruchomościach za granicą teraz, jeżeli chcemy złapać okazję. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki kupionym za pół miliona dolarów nieruchomościom można otrzymać wizę rezydencką na trzy lata do USA. Niestety zarządzanie taką nieruchomością nie upoważnia do legalnej pracy w Stanach Zjednoczonych. Z kolei Hiszpanie usiłują zainteresować potencjalnych nabywców nowymi nieruchomościami, okresowo obniżając na nie stawkę podatku VAT.

Senat USA zajął się propozycją ustawy, która ma zwiększyć popyt na domy w Ameryce. Zakłada ona udzielanie na trzy lata wiz osobom, które na domy w Stanach Zjednoczonych wydadzą przynajmniej pół miliona dolarów. Autorzy podkreślają, że rozwiązanie to zwiększy popyt na nieruchomości bez szkody dla budżetu państwa.

REKLAMA

Warto przypomnieć, że w USA liczba domów, które są obecnie wystawione na sprzedaż, szacowana jest przez zrzeszenie pośredników w obrocie nieruchomościami na 3,5 miliona. Wchłonięcie tylko tej podaży, przy założeniu utrzymania obecnie obserwowanej dynamiki sprzedaży, może zająć trzy kwartały.

W praktyce sytuacja jest znacznie gorsza, bo domów, szukających nabywców, wciąż przybywa, m.in. ze względu na problemy Amerykanów ze spłatą kredytów. Warto ponadto zauważyć, że od szczytu hossy ceny nieruchomości mieszkaniowych w Stanach spadły średnio o ponad 30%.

Dowiedz się także: Dlaczego mieszkania tanieją?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dom za pół miliona dolarów

REKLAMA

Zgodnie z projektem, rozpatrywanym obecnie przez Senat (autorstwa demokraty Charles’a Schumera i republikanina Mike’a Lee), obcokrajowiec może kupić za minimum 500 tys. USD (1,6 mln zł) dom na własne potrzeby mieszkaniowe. Może też kupić dom dla siebie za co najmniej 250 tys. USD, a za resztę nieruchomość na wynajem.

Warto tu zaznaczyć, że wyposażony dom z trzema sypialniami w nowojorskim Queens jesteśmy w stanie nabyć za około 250 tys. dolarów. Podobna kwota wystarczy na zakup dużego domu na obrzeżach Miami. Natomiast kwota pół miliona dolarów to niezbędne minimum, aby stać się właścicielem niewielkiego mieszkania na Manhattanie, w pobliżu Central Parku.


Charles Schumer, Demokrata z Nowego Jorku:

Charles Ellis Schumer jest Senatorem Stanów Zjednoczonych z Nowego Jorku i członkiem Partii Demokratycznej. Charles Schumer zasiada m.in. w Komitecie ds. Bankowości, Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, Komitecie Sądownictwa (gdzie jest przewodniczącym podkomisji ds. imigracji) oraz Uchodźców i Bezpieczeństwa Granic.

Mike Lee, Republikanin z Utah:

Mike Lee jest Senatorem Stanów Zjednoczonych z Utah, jest członkiem Partii Republikańskiej. Lee jest m.in. członkiem Komitetu Sądownictwa, Komisji Spraw Zagranicznych i Wspólnego Komitetu Gospodarczego. Jest także zasłużonym członkiem Komitetu do Spraw Antymonopolowych, Polityki Konkurencji i Praw Konsumentów.


Polecamy serwis: Kredyty

REKLAMA

Zakup nieruchomości ma uprawniać jedynie do otrzymania wizy rezydenckiej, a ta nie zezwala na legalną pracę. Jeśli imigrant chciałby ją podjąć, musiałby ubiegać się o pozwolenie na standardowych warunkach. Ponadto osoba, która dostanie wizę, będzie musiała przebywać w USA prze minimum 180 dni w roku, płacąc tam podatki.

Pomysłodawcy ustawy przyznają, że jest ona adresowana głównie do Kanadyjczyków, Chińczyków, Meksykanów, Anglików i Hindusów. Skorzystać z tego dodatkowego programu wizowego będzie jednak mógł każdy.

Hiszpania obniżyła VAT i reklamuje swoje nieruchomości za granicą

Z kryzysem na rynku nieruchomości walczą też Hiszpanie. Choć zasób niesprzedanych nieruchomości szacuje się tam na znacznie mniej, bo 700 tys., to czas potrzebny do ich „upłynnienia” jest podobny jak w USA. Co ciekawe, politycy z Madrytu także chcą wesprzeć rynek, nie generując przy tym kosztów dla budżetu.

Statystyki dla Hiszpanii mówią o przecenie mieszkań i domów rzędu kilkunastu procent na przestrzeni ostatnich 4 lat, a prognozy nie wskazują na szybką poprawę sytuacji. W ramach już podjętych działań minister budownictwa osobiście zachęca Anglików, Francuzów, Niemców, Szwajcarów, Holendrów, a nawet i Rosjan do inwestowania w nieruchomości w Hiszpanii. Wydaje się jednak, że bardziej namacalne efekty przyniesie okresowe obniżenie stawki podatku VAT na nowe nieruchomości w Hiszpanii. Stosowana dotychczas stawka 8% została zredukowana o połowę. Niższy podatek od obowiązuje tylko do końca tego roku, więc pozostało coraz mniej czasu, żeby wybrać odpowiednią nieruchomość.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA