| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > O ile spadły ceny mieszkań? – raport z rynku nieruchomości

O ile spadły ceny mieszkań? – raport z rynku nieruchomości

Przeglądając ogłoszenia z nieruchomościami, można było dojść do słusznego wniosku: lokale potaniały. Warszawa, Kraków, Łódź oraz inne największe miasta Polski odnotowały spadki cen mieszkań, co eksperci tłumaczą niepewną sytuacją na rynku walutowym. Ile wynoszą średnie ceny ofertowe i transakcyjne?

Tym razem w grupie analizowanych transakcji znalazły się mieszkania sprzedane w okresie VI-VIII 2011 r. Znaczne obniżenie limitów dla rynku wtórnego w RnS nie przyniosło w końcówce wakacji zwiększonego popytu na mieszkania. Wbrew przewidywaniom, niewielu klientów podejmowało w ostatniej chwili decyzję o zakupie. To nowość, w porównaniu do sytuacji z poprzednich miesięcy i lat, kiedy informacje rynkowe (np. o Rekomendacji S) miały duży wpływ na zachowania klientów. Zapewne potencjalni nabywcy wierzą w dalsze korekty cen i odwlekają co najmniej do jesieni decyzję o zakupie mieszkania.

Wzrastająca podaż mieszkań, przy utrzymującym się na niezmiennym poziomie popycie, oznacza konieczność weryfikacji cen przez sprzedających. W analizowanym okresie odnotowano dość wyraźne spadki cen transakcyjnych w Gdańsku (3,8 proc.) i Krakowie (3,5 proc.). Niższe niż przed miesiącem ceny pojawiły się też we Wrocławiu (1,9 proc.). W Warszawie cena m kw. była niższa zaledwie o 42 zł. W porównaniu do poprzedniego okresu nieznaczne wzrosty średniej ceny transakcyjnej miały miejsce w Poznaniu (0,4 proc.) i Łodzi (0,2 proc.). Zieloną wyspą na tle analizowanych lokalizacji okazała się Gdynia, gdzie odnotowano 4,4 proc. wzrost średniej ceny. Wzrost ten nie jest jednak spowodowany żadnymi istotnymi czynnikami rynkowymi. Wynika przede wszystkim z faktu, że koszyk transakcji w analizowanym okresie obfitował w mieszkania, wybudowane po 2005 roku – sprzedawane w cenach niejednokrotnie znacznie przekraczających 6000 zł za m kw.

Wzrost średniej ceny transakcyjnej w Gdyni, przy utrzymaniu się podobnych poziomów cen ofertowych, wpłynął na obniżenie dysproporcji pomiędzy tymi wartościami. Obecnie różnica między oczekiwaniami rynkowymi a realnie osiąganymi cenami wynosi 13,2 proc. i nadal jest to najwyższy wskaźnik spośród analizowanych miast. Natomiast w Poznaniu różnica ta opiewa zaledwie na 2,4 proc. (133 zł) i może świadczyć o rynkowej wycenie mieszkań przez sprzedających oraz akceptacji tych cen przez osoby dokonujące transakcji.

Tym razem najmniejszy metraż odnotowano w Krakowie, gdzie średnia dla transakcji wyniosła 46,8 m kw. Dla kontrastu, w Warszawie średnia cena sprzedawanego mieszkania przekroczyła już 450 tys. zł. W stolicy nabywamy też największe metraże – przeciętnie o powierzchni prawie 57 m kw. Jest to konsekwencją zwiększenia udziału w transakcjach największych powierzchniowo mieszkań. Co piąty kupowany lokal ma więcej niż 70 m kw. Duża konkurencja w tej grupie powoduje liczne obniżki, z których korzystają klienci, myślący poważnie o własnych nieruchomościach.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Forum Od-nowa

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK