| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Jak budownictwo mieszkaniowe zmieniło się na wiosnę?

Jak budownictwo mieszkaniowe zmieniło się na wiosnę?

W marcu rozpoczęto dwa razy więcej budów niż w lutym. Zdaniem ekspertów tak dobry wynik zawdzięczamy m.in. sezonowemu ożywieniu. Czy 27-proc. wzrost liczby wydanych pozwoleń na budowę dobrze rokuje na przyszłość?

Budownictwo mieszkaniowe w marcu br., w porównaniu z trzecim miesiącem 2010 roku, odznaczało się wzrostem liczby rozpoczynanych budów i liczby wydanych pozwoleń na budowę. Negatywną dynamikę wciąż notuje obszar mieszkań, oddanych do użytkowania. Ich liczba spadła o 12,6% - porównując marzec tego i zeszłego roku. Wzrost na poziomie 6,6% zanotowała natomiast liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, a ilość mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia, wzrosła o 27,1%. Podobne trendy malują dane o budownictwie mieszkaniowym za pierwsze trzy miesiące roku 2011 i 2010. Po pierwsze, spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania wyniósł 18,4%. Z drugiej jednak strony o 13,6% wzrosła liczba rozpoczynanych budów, a o 5,2% - liczba wydawanych pozwoleń.

Po czterech miesiącach umiarkowanych spadków, liczba rozpoczynanych budów od początku roku notuje wzrost. W trzecim miesiącu wyniósł on 6,6% względem analogicznego okresu sprzed roku. W liczbach bezwzględnych oznacza to 17,3 tys. nowo rozpoczętych lokali. Największą dynamiką względem trzeciego miesiąca zeszłego roku charakteryzowały się wyniki działalności spółdzielni. Uruchomiły one w marcu budowę większej liczby mieszkań niż przed rokiem. Przyrost wyniósł o 42,4%. Jest to jednak efekt niskiej bazy – dane GUS mówią bowiem o tym, że w poprzednim miesiącu spółdzielnie rozpoczęły pracę nad 423 lokalami. W przypadku deweloperów analogiczny wzrost był mniejszy i wyniósł 8,2%. Efektem było jednak rozpoczęcie budowy 6771 mieszkań. Należy zauważyć, że udział tego gracza w całym rynku jest wielokrotnie większy niż w przypadku spółdzielni.

Prawdziwe, wiosenne ożywienie jest jednak widoczne, w porównaniu z marcowymi i lutowymi wynikami budownictwa mieszkaniowego. W marcu rozpoczęto bowiem budowy większej liczby mieszkań o 132,5% niż miesiąc wcześniej. Największą kontrybucję do tego wskaźnika mieli inwestorzy indywidualni, budując blisko półtora razy więcej. Aktywność deweloperów też znacząco wzrosła. Jej dynamika wyniosła 109,6%. Jest to jednak częściowo wynik działania czynników sezonowych. Porównując bowiem wyniki z trzech pierwszych miesięcy tego roku z analogicznym okresem 2010 roku, należy zauważyć znacznie skromniejszy wzrost liczby budów, rozpoczynanych przez inwestorów indywidualnych, o 16,6%. W przypadku deweloperów dynamika ta sięgnęła 14,5%.

Dowiedz się także: Z jakich powodów kupujemy mieszkania lub zamieniamy posiadane nieruchomości na inne?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KSP Legal & Tax Advice

Tworzymy rozwiązania dla biznesu. Zespół Doradztwa Podatkowego. Obsługa prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK