| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Jaką nieruchomość kupić na Majówkę?

Jaką nieruchomość kupić na Majówkę?

Weekend majowy oznacza rozpoczęcie sezonu dla właścicieli hoteli i domów letniskowych. Czy opłaca się kupić własne lokum na weekendy? Eksperci podkreślają, że taka inwestycja może pracować na siebie sam.

Dla osób, które chciałyby rozpocząć działalność na szerszą skalę, rozwiązaniem byłoby nabycie niewielkiego hotelu nad morzem. W miejscowości Mielno pensjonat z 25 pokojami to wydatek rzędu 3,6 mln zł. Dwupiętrowy budynek powstał w 2005 roku i jest wykończony w dobrym standardzie. W pełni wyposażone pokoje z łazienkami powinny pomieścić 48 osób. W nieruchomości znajduje się ponadto restauracja i kuchnia. Przyjmując, że przeciętny koszt wynajęcia pokoju wynosiłby 45 zł za osobę, wykorzystanie miejsc hotelowych znalazłoby się na przeciętnym poziomie (wg GUS 39,1%), a roczny przychód wyniósłby 308 tys. zł. Odejmując od tego koszty płac, utrzymania nieruchomości i podatków, zysk powinien przekroczyć 160 tys. zł. Ten wynik uwzględnia jedynie działalność noclegową, a pomija istnienie restauracji w pensjonacie.

Chcąc czerpać korzyści z biznesu turystycznego, nie mając nadto czasu na jego prowadzenie, idealnym rozwiązaniem może okazać się zakup części hotelu, zarządzanego przez wyspecjalizowaną firmę. Pozwoli to osiągnąć wyższe zyski niż w przypadku wynajmu zwykłego mieszkania w mieście, ale niesie za sobą ryzyko prowadzenia działalności hotelowej. Właściciel z takiej nieruchomości może czerpać zyski, ale również spędzać dni wolne pod własnym dachem. W związku z tym, że pokoje hotelowe przeważnie są niewielkie ich całkowita cena bywa przystępna. Na przykład we Władysławowie wyposażony, dwudziestometrowy pokój w trzygwiazdkowym hotelu to wydatek rzędu 168 tys. zł netto. Gwarantowany, roczny przychód z najmu takiego pokoju wynosi 16,8 tys. zł netto. Po uwzględnieniu ryczałtu od przychodów z najmu daje to 9,15% wartości nieruchomości. W Międzyzdrojach lokal o powierzchni 41 m kw. w wyższym standardzie, o rentowności na poziomie blisko 6%, kosztuje minimum 350 tys. zł netto. Natomiast pokój hotelowy w górach, w Szklarskiej Porębie, to wydatek minimum 255 tys. zł netto. Gwarantowany czynsz z najmu przez najbliższe dwa lata wynosi rocznie około 17,8 tys. zł netto, rentowność blisko 7%, a po uwzględnieniu ryczałtu – 6,41%. Dla miłośników wędkarstwa rozwiązaniem może być apartament w Ostródzie. Prawo własności do umeblowanego pokoju hotelowego kosztuje tu minimum 257 tys. zł. Gwarantowany przychód z trzyletniej umowy najmu w kolejnych latach opiewa na 7,5%, 8,5% i 9% wartości nieruchomości, zaś po uwzględnieniu ryczałtu odpowiednio – 6,86%, 7,78% i 8,24%. Oznacza to, że nominalnie, w ciągu trzech lat nabywca apartamentu odzyska 22,88% wartości zainwestowanego kapitał, przyjmując opodatkowanie ryczałtem. Po okresie gwarantowanego czynszu, posiadacz pokoju będzie osiągał zyski proporcjonalne do tych, osiąganych przez hotel.

Powyżej zamieszczone wartości pokoi hotelowych podano w kwotach netto. Wynika to z możliwości uzyskania zwrotu podatku nawet przez osobę, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Przed zakupem lokalu trzeba zarejestrować się jako podatnik VAT, składając formularz VAT-R w odpowiednim urzędzie skarbowym. Łączy się to z kosztem rzędu 170 zł.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karol Grymuła

Ekspert w zakresie kredytów mieszkaniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK