| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Dlaczego deweloperzy będą budować mniejsze mieszkania?

Dlaczego deweloperzy będą budować mniejsze mieszkania?

Eksperci od nieruchomości podkreślają, że już niebawem na rynek będą wprowadzane lokale o mniejszym metrażu. Na topie mogą być 25 metrowe kawalerki, 35–40 metrowe mieszkania dwupokojowe czy trzypokojowe obiekty mieszkaniowe o powierzchni 45–55 m kw. Dlaczego deweloperzy zaczną budować mniejsze mieszkania?

Takie lokale – małe, ale “pakowne” nazywane są kompaktowymi, nawiązując do nazewnictwa, przyjętego w branży motoryzacyjnej. W kompaktach – w porównaniu do klasycznych mieszkań – znacznie mniejsze będą sypialnie i przedpokój, a kuchnię zastąpi aneks kuchenny. Będziemy mieli do czynienia z powrotem do realiów mieszkaniowych z lat 70. i 80. tyle, że nowe lokale okażą się nowoczesne architektonicznie i wyróżni je wyższy standard wykonania. Nowy trend przerywa trwający od 2001 r. nieustanny proces powiększania powierzchni oddawanych do użytku mieszkań. W 2001 r. średnia powierzchnia sprzedawanych przez deweloperów lokali wynosiła 59,4 m kw., podczas, gdy w 2008 r. już 65,7 m kw.

Zasadniczym powodem powrotu deweloperów do budowy mniejszych mieszkań są zmiany po stronie popytu. A ten w chwili obecnej zdeterminowany został niemal wyłącznie przez możliwości finansowe kupujących, które drastycznie zmniejszyły się z powodu polityki kredytowej banków. Jak ocenia CEE Property Group, jeszcze w 2007 r. “przeciętna rodzina” mogła uzyskać kredyt bankowy w wysokości 500 tys. zł. Obecnie jest to kwota rzędu 230 tys. zł. Z tego powodu, zdaniem Pawła Grząbki, prezesa CEE Property Group, dla kupujących pierwszorzędne znaczenie ma teraz całkowity koszt lokalu, a nie – jak w minionych latach – cena metra kwadratowego. - Dysponując znacznie mniejszą kwotą, chcą kupić wielopokojowe mieszkania, które siłą rzeczy muszą być mniejsze – wnioskuje Grząbka. – Nowa strategia deweloperów ograniczania wielkości budowanych lokali jest już tylko konsekwencją tego typu zachowań kupujących.

W tej chwili, jak wynika z obserwacji ekspertów, na rynku najlepiej sprzedają się mieszkania w cenie do 300 tys. zł w Warszawie, oraz do 250 tys. zł w pozostałych, największych aglomeracjach. Właśnie takich, gotowych lokali brakuje na rynku. Dlatego prawdopodobnie większość nowych projektów deweloperskich, zarówno tych w budowie, jak i tych, które wystartują w bieżącym roku i w latach następnych, będą uwzględniały ten fakt. Skorzystają na tym kupujący, ponieważ na rynku pierwotnym pojawi się znacznie większa liczba kompaktów niż do tej pory, a oferta deweloperów stanie się bardziej adekwatna do popytu. Nabywcy muszą jednak liczyć się z tym, że cena za metr kwadratowy nowych lokali będzie o około 10-15 proc. wyższa od klasycznych mieszkań o powierzchni w przedziale 70 – 85 metrów. Powodem są wyższe koszty budowy.

Przeczytaj również: Czy cena i lokalizacja mają decydujący wpływ na wybór kupowanego mieszkania?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK