| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Dlaczego deweloperzy będą budować mniejsze mieszkania?

Dlaczego deweloperzy będą budować mniejsze mieszkania?

Eksperci od nieruchomości podkreślają, że już niebawem na rynek będą wprowadzane lokale o mniejszym metrażu. Na topie mogą być 25 metrowe kawalerki, 35–40 metrowe mieszkania dwupokojowe czy trzypokojowe obiekty mieszkaniowe o powierzchni 45–55 m kw. Dlaczego deweloperzy zaczną budować mniejsze mieszkania?

W tej chwili trudno jest oszacować, jak duży jest udział mieszkań kompaktowych w całkowitej liczbie budowanych lokali i przygotowywanych projektów. Deweloperzy będą tu ograniczani nie tylko przez wyższe koszty budowy, ale też przez wymogi, dotyczące miejsc parkingowych. - Im większa jest liczba mieszkań w budynku, tym więcej potrzebnych jest miejsc parkingowych, a powierzchnia potrzebna do ich zbudowania, tak pod
budynkiem, jak i na wolnym powietrzu, zawsze pozostaje ograniczona
– tłumaczy Grząbka.

Trend powrotu do budowy i sprzedawania mniejszych mieszkań jest korzystny dla deweloperów, ponieważ łatwiej i szybciej mogą sprzedać takie lokale. Cieszy również banki, kredytujące deweloperów, gdyż odpowiednia oferta gwarantuje sukces całego projektu. Eksperci uważają, że renesans mieszkań kompaktowych, będzie dotyczyć wyłącznie dużych aglomeracji, gdzie ceny były do tej pory znacznie wyższe niż w mniejszych miejscowościach. Nie powinien on mieć miejsca w miastach powiatowych, gdzie deweloperzy budują niemal wyłącznie małe mieszkania.

Polecamy serwis: Kursy walut

Ograniczone możliwości finansowe nabywców prawdopodobnie będą mieć wpływ na wtórny rynek mieszkaniowy, gdzie zasoby “kompaktów” są nieporównywalne z rynkiem pierwotnym i długo jeszcze tak pozostanie. Można się spodziewać, że wzrośnie na nim popyt oraz średnie ceny. Zjawisko to będzie jednak dotyczyć wyłącznie najlepszych lokalizacji.

Dane do przygotowania analizy oraz zawarte w niej informacje zebrane zostały przy zachowaniu maksimum rzetelności i staranności. Publikowane wnioski oraz interpretacje danych są wyrazem osobistych poglądów autorów i tak powinny być traktowane. CEE Property Group zastrzega, że nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne, podejmowane na podstawie niniejszego dokumentu, w szczególności za szkody, wynikające z podejmowanych na podstawie raportu decyzji.

CEE Property Group

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK